Każdemu z nas od czasu do czasu zdarza się coś zgubić. Jedne zguby – w postaci monety czy gumki do włosów – nie będą wiązać się z większymi konsekwencjami. Inne – jak zgubiony klucz do domu czy do samochodu – może przyprawić nas o ból głowy. Ustawodawca mając na względzie ludzką naturę, przewidział sytuację, w której posiadacz gubi broń. Jak postępować w sytuacji, gdy stwierdzimy kradzież broni lub jej zgubienie? Czym różni się porzucenie od utraty broni i co za to grozi?
Wprawne oko strzelca poradzi sobie w każdych warunkach – wystarczy regularny i systematyczny trening. Jednakże dzięki udogodnieniom w postaci celowników, możliwe jest celniejsze i precyzyjniejsze strzelanie. Bez wyspecjalizowanych lunet niezwykle trudne byłoby celne strzelanie na dystans większy niż 100 metrów. Pojawia się więc pytanie – który rodzaj celownika wybrać? Czym się różni celownik optyczny od kolimatorowego i czy warto korzystać z celownika mechanicznego? (więcej…)
Wojskowa Obrona Terytorialna cieszy się dużą popularnością. Z jednej strony pozwala ona realizować zadania służby Ojczyźnie, a więc spełnia ambicje patriotyzmu. Z drugiej zaś pozostawia pewne pole na elastyczność – możesz być Terytorialsem i pracować na etacie lub prowadzić firmę. Nie zmienia to jednak faktu, że żołnierz WOT jest bardzo dobrze wyszkolony. Etapem sprawdzającym owe wyszkolenie jest pętla taktyczna, czyli swoisty egzamin kompetencji WOT-owca.
Początkowo krytycy mówili o nich pogardliwie “armia weekendowa”, a ich działania określali “zabawą w wojsko”. Dziś jednak głosów krytyki nie ma – w ciągu 6 lat udowodnili swoją przydatność w wielu sytuacjach kryzysowych. Wojska Obrony Terytorialnej – bo o tej strukturze mowa – zostały utworzone 1 stycznia 2017 roku. Do końca 2022 roku w ich szeregi wstąpiło ponad 36 tysięcy osób, które w ten sposób łączą życie zawodowe z gotowością do militarnej służby ojczyźnie.
Odpowiedni nauczyciel to nie tylko szansa na szybsze i łatwiejsze przyswojenie wiedzy. To także realna szansa na odnalezienie pasji i zachęta do jej dalszego zgłębiania. Nasza kadra instruktorska złożona jest z fascynatów – osób biegłych w zakresie teorii i praktyki strzelania. Na ich czele stoi Tadeusz Dubicki – head chief oraz właściciel Akademii Obrony Saggita. Poznajcie z bliska Tadeusza i przekonajcie się, dlaczego nauka pod jego okiem jest ciekawa i przystępna.
Przychodząc na kursy strzeleckie i treningi klubowe, możesz skorzystać z dostępnej u nas broni. Na stanie mamy szeroki wybór pistoletów, karabinków i strzelb, co pomoże Ci zdobyć ogólne doświadczenie. Wśród pistoletów są jednostki zarówno centralnego zapłonu, takie jak Glock 17, jak również bocznego zapłonu, takie jak CZ 75 Kadet. Często pojawiają się pytania, na czym polega ta różnica, który rodzaj zapłonu jest lepszy oraz jaką broń wybrać na start?
Dla wielu osób strzelnica jest na tyle specyficznym miejscem, że z góry narzuca swoją hermetyczną, zamkniętą strukturę. Jest to jednak mit – dobrym przykładem inkluzywności jest rosnąca liczebność aktywnie strzelających kobiet. Wciąż jednak stoimy przed kolejną ścianą tabu, czyli obecnością dzieci na strzelnicy. W Akademii Obrony Saggita doceniamy indywidualne pasje i chęć rozwoju – nawet wśród najmłodszych uczestników. Sprawdź, jakie są warunki obecności dzieci na strzelnicy!
Wśród kursów strzeleckich Akademii Obrony Saggita posiadamy specjalny program szkolenia VIP. Dwa dni intensywnej nauki, ponad 300 wystrzelonych nabojów, 16 godzin wiedzy teoretycznej połączonej z ćwiczeniami praktycznymi. A wszystko to, by po zakończeniu szkolenia dysponować umiejętnościami i wiedzą na poziomie biegłego posługiwania się bronią. Na czym dokładnie polega szkolenie strzeleckie VIP i dlaczego warto się na nie zapisać?
Konieczność posiadania urządzenia do przechowywania broni to jeden z ustawowych wymogów warunkujących posiadanie broni. Obowiązek ten należy spełniać już od pierwszego dnia posiadania broni na własność. Pod pojęciem “urządzenie do przechowywania broni” rozumie się nic innego, jak specjalnie przystosowany sejf lub szafę na broń. Z pozoru tylko wybór odpowiedniej szafy na broń jest prosty – w rzeczywistości trzeba zwrócić uwagę na szereg kryteriów.
Każdy, kto interesuje się tematem pozwolenia na broń wie, że istnieją jego rozmaite odmiany. To, po który rodzaj pozwolenia chcemy sięgnąć, zależy przede wszystkim od naszych potrzeb i docelowego sposobu korzystania z broni. To, że ktoś otrzyma pozwolenie do celów sportowych, nie oznacza, że może udać się z bronią na polowanie. Jakie są rodzaje pozwolenia na broń? Czym kierować się przy wyborze ścieżki uzyskania pozwolenia? Który rodzaj pozwolenia na broń najłatwiej uzyskać?