Broń sportowa czy bojowa – który rodzaj broni będzie lepszy do treningu?

Pozwolenie na broń sportową umożliwia zakup broni w kalibrach do 6 mm bocznego zapłonu i do 12 mm centralnego zapłonu. To szeroka gama broni, do której zaliczymy rozmaite jednostki sportowe i bojowe. Jako że zakup broni do tanich nie należy, warto rozważyć, ile i jakie rodzaje broni wybierzemy. Pojawia się pytanie – który rodzaj będzie lepszy do treningu, sportowy czy bojowy?

Czym się różni broń sportowa od bojowej?

 

Na wstępie warto wyjaśnić, na czym polega różnica między bronią sportową a bojową. Jest to podział umowny, gdyż w nomenklaturze prawniczej funkcjonuje pojęcie “broni bojowej” i “broni pozbawionej cech bojowych”. Jednak pistolet sportowy się nie zaliczy do drugiej z kategorii – należy to rozpatrywać niejako oddzielnie. Do broni sportowej zaliczymy wszystkie jednostki, które służą w celu uprawiania sportu – a to bardzo szerokie pojęcie. Dlaczego? Ponieważ znajdziemy tutaj karabinek biathlonowy, strzelbę gładkolufową do skeeta, pistolet pneumatyczny, a nawet łuk, oszczep czy bumerang. 

 

W świecie strzelectwa, w kontekście broni palnej przyjmuje się umowny podział na broń sportową i bojową zależnie od amunicji. Znajdziemy więc  taką broń, która strzela amunicją bojową (np. 9 mm) i to też nazywa się bronią bojową oraz taką, która strzela amunicją małokalibrową (np. .22 LR) i ją nazywamy bronią sportową. Broń sportowa w znakomitej większości przypadków jest o wiele lżejsza od broni bojowej. Ze względu na mniejszy kaliber jest też cichsza, ma mniejszy odrzut i jest łatwiejsza w kontroli. Więcej na temat broni centralnego i bocznego zapłonu pisaliśmy we wcześniejszych artykułach.  

 

Broń sportowa – zalety i wady

 

Wybór broni sportowej na treningi oznacza przede wszystkim mniejsze koszty. Amunicja małokalibrowa .22 LR jest wyraźnie tańsza od amunicji bojowej. Przy cenie 0,35 zł / sztuka za .22 LR, 2,40 zł / sztuka za 9 mm i 4.50 zł / sztuka za .223 Remington mamy trening tańszy o 205 zł przy 100 strzałach z pistoletu i aż 415 zł przy 100 strzałach z karabinu. Jednak nie tylko niższe koszty przemawiają za wyborem broni sportowej – to doskonała podstawa treningowa dla początkujących. Strzelanie z broni sportowej jest znacznie bardziej precyzyjne, co pozwala szybko i skutecznie wprowadzać korekty.

 

Wady broni sportowej są czysto subiektywne i nie należy się nimi zrażać. Dla wielu osób minusem broni sportowej jest… brak emocji, jakie towarzyszą broni bojowej. Mowa tu przede wszystkim o adrenalinie i ekscytacji, jaka pojawia się przy znacznie silniejszym odrzucie. Kolejną wadą jest konieczność delikatniejszego obchodzenia się z bronią sportową – dla przykładu, iglicę w broni bocznego zapłonu łatwiej uszkodzić niż w centralnym zapłonie. Prawda jest jednak taka, że o każdą broń należy zadbać i obchodzić się z nią z należytą troską. W przeciwnym wypadku szybko odmówi posłuszeństwa.

 

Broń bojowa – zalety i wady

 

W świecie strzelectwa sportowego z powodzeniem można odnaleźć się dysponując bronią bojową. Wszelkie zawody spod szyldu IPSC wymuszają na uczestnikach posiadanie broni kalibru 9 mm i większego. Oznacza to więc, że broń sportowa jest całkowicie wykluczona, a to z kolei daje pole do popisu posiadaczom jednostek bojowych. W opinii wielu osób broń bojowa daje też znacznie więcej frajdy, o czym pisaliśmy w poprzednim akapicie. Plusem posiadania broni bojowej jest też fakt, że jej moc obalająca doskonale sprawdzi się przy wykorzystaniu w samoobronie i neutralizacji zagrożenia.

 

Do naczelnej wady broni bojowej zaliczymy koszty, co również objaśniliśmy w poprzednim akapicie.Treningi tylko przy użyciu broni bojowej oznaczają znacznie większe koszty, liczone w tysiącach złotych miesięcznie. Jednostki bojowe są z reguły również droższe od broni sportowej, ale nie jest to ścisła zasada. Ponadto, osoby o aspiracjach olimpijskich i zawodach innych niż IPSC będą miały zamknięte ścieżki – wyjątek stanowią dyscypliny skeet i trap. Osobom początkującym trudniej opanować broń bojową, dlatego też początki treningów z takimi jednostkami będą nieco bardziej wymagające.

 

Broń sportowa czy bojowa – co lepsze?

Gdybyśmy chcieli podsumować całość w skrócie, polecamy Wam zakup kilku jednostek sportowych i kilku bojowych. Dzięki temu można zoptymalizować koszty treningu, a jednocześnie cieszyć się możliwością uczestnictwa w szerokiej gamie konkurencji strzeleckich. Jednak jak w każdym przypadku, tak i tu zalecamy własnoręczną próbę rozmaitych wariantów broni. Jedne osoby będą lepiej się czuły z bronią małokalibrową, podczas gdy inni zdecydują się na broń bojową. Zarówno jeden, jak i drugi rodzaj broni możecie wypróbować na żywo podczas szkolenia Basic Shooting Operator. To doskonały pomysł na prezent dla bliskich, niezależnie od wcześniejszych doświadczeń z bronią.

Podobne Newsy