Skeet i trap – podobieństwa i różnice

Strzelanie do rzutków to niezwykle dynamiczna, a zarazem efektowna forma strzelectwa. Tutaj celem nie jest statycznie umieszczona tarcza, a rzutki w postaci ceramicznych dysków wypuszczanych ze specjalnych maszyn. Wśród najlepszych zawodników proces składania się do strzału zajmuje mniej niż sekundę, a oddanie strzałów do celu to kwestia z reguły nie więcej niż 5 sekund. Jednakże “strzelanie do rzutków” to tylko zwyczajowa nazwa, która obejmuje dwie konkurencje: skeet i trap. Choć są to podobne dyscypliny, to zawierają w sobie istotne różnice.

Skeet i trap – podobieństwa

 

Osoby, które pierwszy raz przyjdą na płytę strzelecką, najprawdopodobniej nie odróżnią skeetu od trapu. Związane jest to z faktem licznych podobieństw pomiędzy obydwoma dyscyplinami. Pierwszą kwestią jest broń – w obu przypadkach używana jest śrutowa strzelba gładkolufowa o kalibrze 12/76: dubeltówka w układzie pionowym, zwyczajowo nazywana “bock”. Bocki spełniające normy skeetu mogą z powodzeniem startować w konkurencji trap i odwrotnie. Druga kwestia to amunicja – zarówno skeet, jak i trap wykorzystuje amunicję przy naważce maksymalnie 24,5 g kulistego śrutu o średnicy maksimum 2,6 mm. Brzmi skomplikowanie? Nie martw się – podczas kursu Basic Shooting Operator dedykowanego początkującym adeptom strzelectwa wyjaśnimy, na czym dokładnie polegają te wymogi. Dysponujemy również wysokiej jakości strzelbą typu bock i niezawodną amunicją, dzięki czemu będziesz mógł spróbować swoich sił w konkurencji trap!

 

Skeet i trap – różnice

 

Nie bez powodu jednak skeet i trap rozróżniane są jako dwie odrębne dyscypliny sportowe. Istnieją różnice, które w jednoznaczny sposób oddzielają skeet od trapu i dotyczą one przede wszystkim formuły strzelania. Pierwsza różnica to sposób wyrzucania rzutek. Przy skeecie rzutki wylatują z dwóch wież – wysokiej (skrajna lewa strona pola strzeleckiego) i niskiej (skrajna prawa strona pola strzeleckiego). Tor lotu wyrzucanych dysków musi przecinać się na osi strzeleckiej. Przy trapie z kolei rzutki wyrzucane są z maszyny będącej pod stanowiskiem strzeleckim, a same cele wypuszczane są pod różnymi kątami (nie więcej niż 45 stopni). Widać więc, że trap cechuje się nieco większą losowością toru lotu rzutek, jednakże ich ustrzelenie może być dla początkujących strzelców nieco łatwiejsze. Druga różnica to sam przebieg zawodów – obecnie w trapie oddaje się 125 strzałów w rundzie kwalifikacyjnej, finał rozgrywany jest w systemie eliminacyjnym. W finale po 25 strzałach najsłabszy z szóstki zawodników odpada, następnie po kolejnych 5 strzałach znów najsłabszy z grona finalistów, i tak dalej, aż do ostatniej serii dziesięciostrzałowej, gdzie mierzy się dwóch najlepszych zawodników, łącznie mistrz i wicemistrz oddają 50 strzałów. W skeecie mężczyźni w trakcie kwalifikacji oddają 125 strzałów, lecz kobiety strzelają już tylko 75 razy. Finały również rozgrywane są w systemie sześcioosobowej eliminacji, tutaj jednak mistrz i wicemistrz oddają 60 strzałów.. 

 

Bażant w przelocie – konkurencja myśliwska

 

Pośród osób rozważających wybór między skeetem a trapem jest jeszcze jedna grupa osób, która strzela do rzutek. Należy tutaj wykonać ukłon w stronę myśliwych i wspomnieć o konkurencji myśliwskiej, jaką jest “bażant w przelocie”. Konkurencja ta polega na strzelaniu do rzutek nadlatujących, czyli lecących z osi strzeleckiej w kierunku strzelca. Wyrzutnia ustawiana jest na dystansie 60 metrów, a strzelec zajmuje jedno z siedmiu stanowisk, odpowiednie do tury strzelania. Cel – identyczny jak w skeecie i trapie, czyli strącenie nadlatujących rzutek. Amunicja i rodzaj broni również pokrywa się z wytycznymi, które stosuje się w skeecie i trapie. Jednakże ze względu na fakt, iż jest to dyscyplina myśliwska, nie spotkamy bażanta w przelocie na liście konkurencji olimpijskich. Nie oznacza to jednak, że bażant w przelocie jest jakkolwiek gorszy od skeetu lub trapu – to po prostu inny rodzaj konkurencji, który swoje uznanie znajduje głównie w kręgach myśliwskich.

 

Zainteresował Cię temat strzelectwa sportowego? Nigdy nie miałeś okazji strzelać do rzutek i chcesz spróbować swoich sił? A może jesteś doświadczonym strzelcem i szukasz miejsca, gdzie w przyjaznej atmosferze będziesz mógł rozwijać swoje umiejętności? Zapraszamy do zapoznania się z informacjami na temat Klubu Strzeleckiego Akademii Obrony Saggita.W razie dodatkowych pytań lub chęci zgłoszenia się na kurs pozostajemy do Twojej dyspozycji poprzez formularz kontaktowy.

Podobne Newsy