Czym różni się broń centralnego zapłonu od broni bocznego zapłonu?

Przychodząc na kursy strzeleckie i treningi klubowe, możesz skorzystać z dostępnej u nas broni. Na stanie mamy szeroki wybór pistoletów, karabinków i strzelb, co pomoże Ci zdobyć ogólne doświadczenie. Wśród pistoletów są jednostki zarówno centralnego zapłonu, takie jak Glock 17, jak również bocznego zapłonu, takie jak CZ 75 Kadet. Często pojawiają się pytania, na czym polega ta różnica, który rodzaj zapłonu jest lepszy oraz jaką broń wybrać na start?

Broń centralnego zapłonu – omówienie

 

Broń centralnego zapłonu to – co do zasady – najpopularniejszy rodzaj broni, który jest używany przez formacje mundurowe. Służy on przede wszystkim do strzelania bojowego, a więc takiego, który pozwala obezwładnić siłę żywą i zneutralizować zagrożenie. Z tego względu konieczny jest odpowiednio duży kaliber pozwalający na skuteczne rażenie celu. Większy kaliber oznacza większy odrzut, a co za tym idzie – konieczność poświęcenia nieco większej ilości godzin na strzelnicy, by opanować broń. To także większa głośność – strzelanie z broni centralnego zapłonu bez ochronników słuchu powoduje dyskomfort, może też prowadzić do uszkodzenia słuchu. Aby posiadać broń centralnego zapłonu, konieczne jest stosowne pozwolenie – o rodzajach pozwolenia na broń pisaliśmy w jednym z wcześniejszych wpisów. 

 

Broń bocznego zapłonu – omówienie

 

Boczny zapłon charakterystyczny jest przede wszystkim dla strzelectwa sportowego. Ten rodzaj amunicji spotkamy praktycznie wszędzie tam, gdzie rozgrywają się zawody, zarówno w konkurencjach karabinowych, jak i pistoletowych. Ponieważ ich jedynym celem jest papierowa tarcza, nie ma potrzeby stosować tak dużych kalibrów, jak przy broni centralnego zapłonu. Dzięki temu uzyskujemy cichszą pracę broni – mimo iż można strzelać z niej bez ochronników słuchu, zalecamy słuchawki lub stopery do uszu. Sam karabin czy pistolet bocznego zapłonu jest łatwiejszy w opanowaniu – ma mniejszy odrzut i znacznie łatwiej uzyskać dobre skupienie. Mimo iż broń bocznego zapłonu ma słabszą moc niż centralny zapłon, na jej posiadanie również konieczne jest pozwolenie. Broni bocznego zapłonu nie należy mylić z karabinami i pistoletami pneumatycznymi.

 

Porównanie broni centralnego i bocznego zapłonu

Co do zasady, broń bocznego zapłonu jest tańsza w zakupie i eksploatacji – amunicja kalibru .22 LR kosztuje z reguły o połowę mniej niż naboje 9 mm stosowane w pistoletach centralnego zapłonu. Już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że broń bocznego zapłonu powinna być łatwiejsza do opanowania przez początkujących strzelców. Jest to teoria o tyle uprawniona, że pierwsze strzelanie może wyzwalać w uczestnikach stres związany z odrzutem i mocą broni. Jednak nie taki diabeł straszny jak go malują – już na pierwszych zajęciach przekonasz się, że jesteś w stanie panować zarówno nad bocznym, jak i centralnym zapłonem. Pierwszą styczność z obydwoma rodzajami broni będziesz miał na szkoleniu Basic Shooting Operator, gdzie uczymy obsługi szerokiego wachlarza broni. Później – już jako klubowicz – będziesz miał dostęp do każdego rodzaju broni. Będziesz więc mógł strzelać tylko z bocznego zapłonu, tylko z centralnego lub z obu rodzajów – zależnie od Twoich preferencji. 

 

Istotna różnica w pracy iglicy

 

Kiedy już będziecie posiadać własną broń, musicie pamiętać o istotnej różnicy w pracy iglicy. Jak wiadomo, iglica uderzając w spłonkę inicjuje wybuch prochu, który powoduje strzał. Gdy naboju nie ma w komorze, iglica może uderzyć albo o metalowe elementy broni, albo w pustą przestrzeń. Broń centralnego zapłonu uderza w przestrzeń, co w praktyce nie rodzi żadnych konsekwencji dla konstrukcji pistoletu czy karabinu. Przy broni bocznego zapłonu iglica uderza w metalowy korpus, co powoduje jej szybsze zużycie i możliwość pęknięcia. To oznacza wymianę iglicy, a co za tym idzie: ponadplanowe wydatki i żmudne rozkręcanie broni. Dlatego należy pamiętać, że przy pistolecie bocznego zapłonu nie oddaje się strzału kontrolnego – zamek pozostawiony w tylnym położeniu przekładamy znacznikiem bezpieczeństwa. O tym z pewnością dowiecie się już podczas pierwszych szkoleń praktycznych z bronią w Akademii Obrony Saggita!

Podobne Newsy
Podsumowanie 2023 roku w liczbach – Akademia Obrony Saggita
Prowadzący strzelanie – kto to jest, jak nim zostać? Zadania i obowiązki prowadzącego strzelanie
Kwalifikowany pracownik ochrony fizycznej – co warto wiedzieć? Kurs KPOF, praca, zarobki
Imprezy integracyjne dla firm na strzelnicy – Akademia Obrony Saggita