IPSC – co to jest? Co warto wiedzieć o strzelectwie dynamicznym?
Strzelectwo samo w sobie jest dyscypliną niezwykle zróżnicowaną, dzięki czemu możemy uprawiać różne jego warianty. Od olimpijskich konkurencji, jakimi są pistolet i karabin dowolny przez warianty z bronią pneumatyczną aż po skeet czy trap. Wśród nich są także niszowe kategorie, a wśród nich Practical Shooting, tłumaczone jako strzelectwo praktyczne lub strzelectwo dynamiczne. Co to jest strzelectwo dynamiczne, czym jest IPSC oraz jak zacząć przygodę ze strzelaniem praktycznym?
Czym jest strzelectwo dynamiczne?
Zapewne każdy, kto choć raz oglądał klasyczne zawody strzeleckie widzi, że jest to sport – co by nie mówić – statyczny. Zawodnicy podchodzą do stanowisk, przyjmują określoną pozycję i oddają strzały. Nawet najbardziej “żwawe” na igrzyskach olimpijskich skeet, trap i pistolet dynamiczny zakładają, że zawodnik stoi w miejscu. Strzelectwo dynamiczne jest tego odwrotnością i wymusza na zawodniku pracę pod presją czasu, płynny ruch i celne strzelanie.Ostateczny wynik zależy nie tylko od tego, ile celów udało się trafić, ale też jak szybko udało się pokonać tor oraz ile punktów karnych zostanie nałożone. Nie bez powodu sport ten nazywa się “strzelectwem praktycznym”. Stawia on przed zawodnikami realne problemy i wolną rękę do ich pokonania, oczywiście w granicach przepisów. Zawody odbywają się z podziałem na broń: Pistolet, PCC (Pistol Center Carabine, czyli karabinki zasilane amunicją pistoletową) i Strzelba.
Co to jest IPSC?
IPSC to skrót odnoszący się do Międzynarodowej Federacji Strzelectwa Praktycznego, czyli organu regulującego tę dyscyplinę sportu i zrzeszającą krajowe oddziały federacji. International Practical Shooting Confederation powstała w 1976 roku i była to pierwsza organizacja, która kładła nacisk na praktyczny aspekt szkoleń. Inspiracją były tutaj ćwiczenia personelu FBI, którzy doskonalili się w strzelaniu w ruchu czy prowadzenia ognia zza osłon. To w dużym stopniu nadaje rys nie tylko samej organizacji, ale i turniejom strzeleckim. Podczas zawodów przeprowadzanych przez IPSC stosuje się amunicję 9 mm Para i większą. Nie spotkamy się więc z typowym dla strzelectwa kalibrem .22 LR, który ma znacznie mniejszy odrzut. Ponadto zawodnikom nie przysługują przerwy z tytułu zacięcia czy niesprawności broni – to już jest tylko i wyłącznie problem uczestnika, z którym musi sobie poradzić. To właśnie te aspekty nadają całości praktyczny charakter strzelectwa.
Strzelectwo dynamiczne – jak zacząć?
Strzelectwo praktyczne to sport, który z roku na rok cieszy się w Polsce coraz większą popularnością. Niestety, uprawianie tej formy aktywności nie jest tak prosta, jak treningi pływania czy krav magi. Konieczne jest znalezienie odpowiedniej strzelnicy, która dysponuje dedykowanym torem strzeleckim do strzelania dynamicznego. Następnie należy znaleźć instruktora, który zna się nie tylko na klasycznym strzelaniu, ale też na strzelectwie praktycznym. Kwestia pozwolenia na broń to temat do rozważenia w przyszłości – na początku można korzystać z tego, co zaoferuje nam strzelnica lub klub sportowy. Nie zapominajmy również o ekwipunku w postaci ochronników słuchu, okularów strzeleckich i kabury, opcjonalnie także rękawiczek taktycznych czy pasa amunicyjnego. Na koniec najmniej przyjemna finansowo kwestia – amunicja, której na każdym treningu zużyjecie setki sztuk. Choć próg wejścia wydaje się być wysoki, to w rzeczywistości sport ten otwarty jest na amatorów, pasjonatów militariów i miłośników strzelectwa.
Strzelectwo praktyczne w Akademii Obrony Saggita
Akademia Obrony Saggita to jedno z niewielu miejsc w Polsce, w którym możecie rozpocząć swoją przygodę ze strzelectwem praktycznym. Jesteśmy klubem sportowym, który kładzie duży nacisk na holistyczne aspekty obsługi broni. Podczas naszych kursów nauczysz się, jak obsługiwać różne rodzaje broni oraz jak celnie i bezpiecznie prowadzić ogień – także w sytuacjach stresowych, w nocy czy chroniąc drugą osobę. Już podstawowe szkolenie Basic Shooting Operator pozwoli Ci rozpocząć regularne treningi strzelania dynamicznego. Wystarczy, że po kursie przystąpisz do naszego klubu strzeleckiego i wykupisz jeden z pakietów członkowskich. Dzięki temu udostępnimy Ci broń, tor treningowy oraz podstawowy zapas amunicji – dodatkowe strzały wykupisz na miejscu, zależnie od potrzeb. Do Twojej dyspozycji będą także doświadczeni instruktorzy, którzy pomogą Ci doskonalić umiejętności. Organizujemy także wewnętrzne zawody tri-gun, dzięki którym rozwiniesz się i z zawodów na zawody będziesz poprawiać swój wynik. Jeśli zainteresowała Cię nasza oferta, napisz do nas maila lub zadzwoń – z chęcią udzielimy Ci więcej informacji i odpowiemy na pytania.