Strzelanie z biodra a celność. Czy strzelanie z biodra ma sens?

W filmach akcji i grach komputerowych możemy spotkać się z taktyką “strzelania z biodra”. Bohater lub grywalna postać nie celują przez przyrządy, lecz trzymając broń przy boku lub torsie sieją spustoszenie posyłanymi nieco na oślep kulami. Wydawać by się mogło, że to kreatywne podejście scenarzystów i jako takie nie ma logicznego przełożenia na rzeczywistość. Okazuje się jednak, że strzelanie z biodra może okazać się niezwykle przydatne i niejednokrotnie może nam ocalić życie.

Strzelanie z biodra – fikcja kontra rzeczywistość

 

Co łączy filmy „Rambo”, “Psy” oraz serię gier “Call of Duty”? To, że w pewnym momencie bohaterowie strzelają z biodra, co wygląda niezwykle efektownie. Jednak czy poza “efektem wow” takie strzelanie jest praktykowane? W jednym z pierwszych wpisów na blogu rozprawiliśmy się z serią hollywoodzkich wytworów w strzelectwie. Pisaliśmy między innymi o strzelaniu z dwóch rąk, korzystania z ognia ciągłego oraz właśnie o strzelaniu z biodra. Wspomnieliśmy tam, że – w przeciwieństwie do innych mitów kinematografii – strzelanie z biodra jest praktykowane. Co więcej, może ono być niezwykle użyteczne w przypadku silnego niedoczasu, gdy nie ma czasu na zgrywanie przyrządów i oddawanie precyzyjnego strzału. Warto też dodać drugą sytuację, w której strzelanie z biodra okaże się pomocne, a mianowicie gdy warunki oświetlenia są na tyle złe, że zgrywanie przyrządów strzeleckich może się okazać większą przeszkodą aniżeli pomocą.

 

Strzelanie z biodra w silnym niedoczasie

 

O pojęciu “silny niedoczas” mówimy w sytuacji, gdy napastnik znajduje się poniżej dystansu zero. Na temat tego, czym jest dystans zero i dlaczego jest on niezwykle istotny w kwestii broni krótkiej dowiecie się więcej na naszym szkoleniu Basic Shooting Operator. Zbliżenie się napastnika poniżej dystansu zero jest niebezpieczne, a zagrożenie dodatkowo rośnie, jeśli agresor dysponuje narzędziem tnącym lub obuchowym. W takiej sytuacji możemy spróbować odskoczyć, na co jednak w przestrzeni miejskiej nie ma zbyt wiele przestrzeni, ponadto wciąż nie pozbędziemy się zagrożenia. Nie ma tutaj ani czasu na wyprostowanie rąk z bronią, ani tym bardziej zgrywania przyrządów celowniczych. Jedynym wyjściem jest zatem możliwie jak najszybsze dobycie broni, przeładowania jej i oddania strzałów z biodra. Technika ta nie jest łatwa do zastosowania, a jej nieumiejętne wykorzystanie może skończyć się fatalnie. Nie zmienia to jednak faktu, że będąc w silnym niedoczasie jedynym rozsądnym rozwiązaniem jest oddawanie strzałów z biodra.

 

Strzelanie z biodra w warunkach słabego oświetlenia

 

W życiu mogą zdarzyć się także i takie sytuacje, w których konieczne będzie odparcie zagrożenia przy słabym oświetleniu lub jego braku. Doskonałym przykładem jest nocne włamanie do mieszkania, gdzie bez włączonego światła konieczne jest zlokalizowanie napastnika. Wyciągając przed siebie dłoń z bronią narażamy się na dwa krytyczne niebezpieczeństwa. Pierwsze z nich to możliwość zawadzenia o przeszkodę, która wyda dźwięk, tym samym zdradzając naszą pozycję włamywaczowi. Drugie ryzyko to oślepienie, które wystąpi przy oddaniu strzału z bronią na wysokości naszych oczu. Na kilka sekund stracimy orientację i jeśli napastnik jest akurat w naszym pobliżu, może to się skończyć dla nas fatalnie. Aby zaradzić obu zagrożeniom, strzela się z biodra – nawet jeśli nasz strzał nie będzie celny, to rozbłysk nas nie oślepi, a my sami szybko naniesiemy korektę. Więcej na temat strzelania w nocy nauczycie się podczas szkolenia Night Vision Shooting.

 

Jak nauczyć się strzelania z biodra?

 

Dla osób, które chciałyby przyswoić tę umiejętność mamy dobrą wiadomość – w Akademii Obrony Saggita pomożemy Wam nauczyć się celnie strzelać z biodra. Taki moduł jest realizowany podczas szkolenia Instinctive Shooting Operator. Wiedząc już w jaki sposób obchodzić się z bronią krótką i strzelać w ruchu z poprzednich etapów, na tym kursie nauczycie się strzelania instynktownego. Po trwającym około 4 godzin szkoleniu będziecie w stanie prawidłowo zidentyfikować zagrożenie w silnym niedoczasie oraz oddacie celny strzał obezwładniający napastnika. Musicie jednak mieć świadomość, że taki kurs to dopiero wstęp i że wiele zależy od własnej pracy. Dobrą metodą do skutecznego przyswojenia umiejętności strzelania z biodra jest trening bezstrzałowy. O strzelaniu na sucho – jak potocznie nazywa się trening bezstrzałowy – pisaliśmy więcej we wcześniejszym artykule. Poza tym warto też pytać o pomoc naszych instruktorów, z którymi będziecie na bieżąco w kontakcie po przystąpieniu do klubu strzeleckiego.

Podobne Newsy
Podsumowanie 2023 roku w liczbach – Akademia Obrony Saggita
Prowadzący strzelanie – kto to jest, jak nim zostać? Zadania i obowiązki prowadzącego strzelanie
Kwalifikowany pracownik ochrony fizycznej – co warto wiedzieć? Kurs KPOF, praca, zarobki
Imprezy integracyjne dla firm na strzelnicy – Akademia Obrony Saggita