Strzelanie na sucho – co to jest i na czym to polega?

Wielu osobom wydaje się, że osiągnięcie biegłości w strzelectwie wymaga poświęcenia setek godzin na strzelnicy i oddania tysięcy strzałów. Prawda jest zupełnie inna – kluczem do sukcesu jest zrównoważony trening, w którym zawiera się zarówno strzelanie z broni palnej, jak i strzelania na sucho. Metoda strzelania na sucho jest powszechnie stosowana – stosują ją zarówno profesjonalni zawodnicy i olimpijczycy, jak i amatorscy zawodnicy w kameralnych klubach sportowych. Czym jest strzelanie na sucho, jakie są jego założenia i gdzie można odbywać treningi?

Strzelanie na sucho – co to jest i czemu służy?

 

Strzelanie na sucho to w profesjonalnej nomenklaturze nic innego, jak trening bezstrzałowy. Jak sama nazwa wskazuje, polega ona na takim ćwiczeniu, gdzie z broni nie oddaje się strzałów. Dotyczy to zarówno amunicji ostrej, jak i ślepej – broń pozostaje przez cały czas niezaładowana. Co więcej, nie trzeba korzystać z ostrego egzemplarza broni – wystarczy replika lub wyważony przedmiot o wadze około 1 kilograma. Strzelanie na sucho to pierwszy krok, od którego powinno się zaczynać treningi strzelectwa oraz podstawa, z którą zostaniecie zaznajomieni w trakcie kursów strzeleckich. Dzięki temu jesteście w stanie opanować właściwą technikę strzelania, która bazuje na takich elementach, jak: 

 

  • Utrzymywanie prawidłowej postawy strzeleckiej;
  • Świadomy proces składania się do strzału;
  • Pracy przy pomocy pamięci mięśniowej;
  • Właściwej pracy na języku spustowym;
  • Prawidłowym reagowaniu podczas procesu oddawania strzału;
  • Ewentualnym korygowaniu nieprawidłowo oddawanych strzałów.

 

Zwróćcie uwagę, że strzelanie na sucho nie jest rozgrzewką – nie służy przygotowaniu do wysiłku fizycznego. Podczas treningu bezstrzałowego jesteście w stanie pracować nad techniką oraz timingiem oddawania strzałów, co okazuje się bezcenne szczególnie przy udziale w konkurencjach strzelania dynamicznego.

 

Jak wygląda trening bezstrzałowy?

 

Trening bezstrzałowy skupia się na holistycznym udoskonalaniu pracy strzelca, co za tym idzie – powinniśmy się spodziewać rozmaitych ćwiczeń. Nie trzeba jednak obawiać się dużego skomplikowania – do większości czynności wystarczy gładka ściana z kilkoma celami (może to być kulochwyt, może być cyfra na zegarze) i replika broni. Nasi instruktorzy z chęcią przedstawią szereg praktycznych i wartościowych ćwiczeń. Wśród nich bez wątpienia znajdą się elementy rozwijając siłę, szybkość, precyzję, statykę i pracę z bronią. Przykładowo, wśród ćwiczeń siłowych znajdzie się utrzymanie broni w pozycji 0 – 45 – 90 stopni w stosunku do celu, najpierw z pozycji 0 stopni (broń skierowana prostopadle do ziemi) przejście do pozycji 45 stopni (broń skierowana pod kątem do ziemi) na 10 sekund, a następnie podniesienie broni do 90 stopni (broń skierowana do celu, równolegle do ziemi) na 30 sekund. Powtórzenia wykonuje się w sekwencji 0 – 45 – 90 – 45 – 90 – 45 – 0. Z czasem można wydłużać czas trzymania broni w pozycji 90 stopni oraz zwiększać liczbę sekwencji 45 – 90. Po zakończeniu części siłowej przechodzi się do części treningu szybkościowego, czyli przenoszenia broni w pozycji 90 stopni z celu na cel. Zadaniem będzie możliwie szybkie “złapanie celu” oraz sprawne, ale skuteczne operowanie na języku spustowym. Po kilkunastu powtórzeniach należy przejść do kolejnej sekwencji i tak dalej, aż do przerobienia całego treningu bezstrzałowego.

 

Czy można trenować na sucho poza strzelnicą?

Odpowiedź na to pytanie brzmi – jak najbardziej. Systematyczny i prawidłowo wykonywany trening strzelecki będzie przynosić owoce w postaci lepszych wyników na zawodach i w trakcie strzelania na ostro. Zachowując zasady bezpieczeństwa, możecie wykonywać treningi bezstrzałowe nawet w domowym zaciszu. W okrojonej wersji wystarczy przedmiot wagowo i kształtem przypominającym broń, w pełnej: replika broni lub broń, kabura i zapasowy magazynek. Do treningów na sucho w domu możecie wykorzystać replikę broni, a do ćwiczeń siłowych (np. utrzymanie pozycji)  wystarczy przedmiot ważący około 1 kilogram. Jest to najpowszechniejsza waga dla większości egzemplarzy popularnej, niezaładowanej broni krótkiej: Glock 17 waży 910 gramów, Beretta M9 waży 955 gramów, a CZ 75 równe 1000 gramów. Jeżeli chcecie potrenować strzelanie na sucho pod okiem instruktorów, sprawdźcie aktualny terminarz i przyjedźcie na zajęcia lub zapiszcie się do klubu i trenuj z Akademią Obrony Saggita!

Podobne Newsy
Podsumowanie 2023 roku w liczbach – Akademia Obrony Saggita
Kwalifikowany pracownik ochrony fizycznej – co warto wiedzieć? Kurs KPOF, praca, zarobki
Imprezy integracyjne dla firm na strzelnicy – Akademia Obrony Saggita
Krav maga w Akademii Obrony Saggita – ruszają nowe nabory!