Strzelanie na sucho – co to jest i na czym to polega?
Wielu osobom wydaje się, że osiągnięcie biegłości w strzelectwie wymaga poświęcenia setek godzin na strzelnicy i oddania tysięcy strzałów. Prawda jest zupełnie inna – kluczem do sukcesu jest zrównoważony trening, w którym zawiera się zarówno strzelanie z broni palnej, jak i strzelania na sucho. Metoda strzelania na sucho jest powszechnie stosowana – stosują ją zarówno profesjonalni zawodnicy i olimpijczycy, jak i amatorscy zawodnicy w kameralnych klubach sportowych. Czym jest strzelanie na sucho, jakie są jego założenia i gdzie można odbywać treningi?
Strzelanie na sucho – co to jest i czemu służy?
Strzelanie na sucho to w profesjonalnej nomenklaturze nic innego, jak trening bezstrzałowy. Jak sama nazwa wskazuje, polega ona na takim ćwiczeniu, gdzie z broni nie oddaje się strzałów. Dotyczy to zarówno amunicji ostrej, jak i ślepej – broń pozostaje przez cały czas niezaładowana. Co więcej, nie trzeba korzystać z ostrego egzemplarza broni – wystarczy replika lub wyważony przedmiot o wadze około 1 kilograma. Strzelanie na sucho to pierwszy krok, od którego powinno się zaczynać treningi strzelectwa oraz podstawa, z którą zostaniecie zaznajomieni w trakcie kursów strzeleckich. Dzięki temu jesteście w stanie opanować właściwą technikę strzelania, która bazuje na takich elementach, jak:
- Utrzymywanie prawidłowej postawy strzeleckiej;
- Świadomy proces składania się do strzału;
- Pracy przy pomocy pamięci mięśniowej;
- Właściwej pracy na języku spustowym;
- Prawidłowym reagowaniu podczas procesu oddawania strzału;
- Ewentualnym korygowaniu nieprawidłowo oddawanych strzałów.
Zwróćcie uwagę, że strzelanie na sucho nie jest rozgrzewką – nie służy przygotowaniu do wysiłku fizycznego. Podczas treningu bezstrzałowego jesteście w stanie pracować nad techniką oraz timingiem oddawania strzałów, co okazuje się bezcenne szczególnie przy udziale w konkurencjach strzelania dynamicznego.
Jak wygląda trening bezstrzałowy?
Trening bezstrzałowy skupia się na holistycznym udoskonalaniu pracy strzelca, co za tym idzie – powinniśmy się spodziewać rozmaitych ćwiczeń. Nie trzeba jednak obawiać się dużego skomplikowania – do większości czynności wystarczy gładka ściana z kilkoma celami (może to być kulochwyt, może być cyfra na zegarze) i replika broni. Nasi instruktorzy z chęcią przedstawią szereg praktycznych i wartościowych ćwiczeń. Wśród nich bez wątpienia znajdą się elementy rozwijając siłę, szybkość, precyzję, statykę i pracę z bronią. Przykładowo, wśród ćwiczeń siłowych znajdzie się utrzymanie broni w pozycji 0 – 45 – 90 stopni w stosunku do celu, najpierw z pozycji 0 stopni (broń skierowana prostopadle do ziemi) przejście do pozycji 45 stopni (broń skierowana pod kątem do ziemi) na 10 sekund, a następnie podniesienie broni do 90 stopni (broń skierowana do celu, równolegle do ziemi) na 30 sekund. Powtórzenia wykonuje się w sekwencji 0 – 45 – 90 – 45 – 90 – 45 – 0. Z czasem można wydłużać czas trzymania broni w pozycji 90 stopni oraz zwiększać liczbę sekwencji 45 – 90. Po zakończeniu części siłowej przechodzi się do części treningu szybkościowego, czyli przenoszenia broni w pozycji 90 stopni z celu na cel. Zadaniem będzie możliwie szybkie “złapanie celu” oraz sprawne, ale skuteczne operowanie na języku spustowym. Po kilkunastu powtórzeniach należy przejść do kolejnej sekwencji i tak dalej, aż do przerobienia całego treningu bezstrzałowego.
Czy można trenować na sucho poza strzelnicą?
Odpowiedź na to pytanie brzmi – jak najbardziej. Systematyczny i prawidłowo wykonywany trening strzelecki będzie przynosić owoce w postaci lepszych wyników na zawodach i w trakcie strzelania na ostro. Zachowując zasady bezpieczeństwa, możecie wykonywać treningi bezstrzałowe nawet w domowym zaciszu. W okrojonej wersji wystarczy przedmiot wagowo i kształtem przypominającym broń, w pełnej: replika broni lub broń, kabura i zapasowy magazynek. Do treningów na sucho w domu możecie wykorzystać replikę broni, a do ćwiczeń siłowych (np. utrzymanie pozycji) wystarczy przedmiot ważący około 1 kilogram. Jest to najpowszechniejsza waga dla większości egzemplarzy popularnej, niezaładowanej broni krótkiej: Glock 17 waży 910 gramów, Beretta M9 waży 955 gramów, a CZ 75 równe 1000 gramów. Jeżeli chcecie potrenować strzelanie na sucho pod okiem instruktorów, sprawdźcie aktualny terminarz i przyjedźcie na zajęcia lub zapiszcie się do klubu i trenuj z Akademią Obrony Saggita!