Skupienie strzałów – co to jest? Jak pracować nad skupieniem strzałów?

Co sprawia, że strzelec jest naprawdę dobry w swojej dyscyplinie? To, jak szybko uda mu się trafić pierwszą “dziesiątkę”? A może to, jak dużo punktów zbierze po całej konkurencji? Odpowiedź może niektórych zdziwić, bo na początku nie liczą się ani punkty, ani trafione “dychy”. Najważniejsze jest to, jak wysokie skupienie strzałów można zobaczyć na tarczy. Czym jest skupienie strzałów i dlaczego jest ono tak ważne? W jaki sposób poprawić skupienie strzałów i pracować nad rozrzutem?

Na co zwracać uwagę przy strzelectwie sportowym?

 

Każda dyscyplina sportowa ma swoje unikalne aspekty, na które sportowiec powinien zwrócić uwagę. Zupełnie inna kondycja będzie wymagana u maratończyka, inna u piłkarza, a jeszcze inna u pływaka. Podobnie jest w strzelectwie, gdzie dużą rolę odgrywa nie tylko dopasowanie broni i dodatkowego ekwipunku, ale też kontrola ciała. Regulacja oddechu, rozluźnienie mięśni, płynna praca palca na spuście czy wykształcona pamięć mięśniowa odgrywają niebagatelne znaczenie. To wszystko przekłada się na pożądane efekty i wysokie wyniki. Wydawać by się mogło, że celem początkującego strzelca jest jak najszybsze trafienie “dziesiątki”. Nic bardziej mylnego – nic strzelcowi po “dziesiątce”, jeśli poprzedni strzał poleci w lewy dolny róg, a następny trafi “jedynkę” skrajnie na prawo. Można wówczas odnieść wrażenie, że trafienie w sam środek tarczy było dziełem przypadku. Ważniejsze jest dopracowanie skupienia, nawet jeśli ogranicza się do trafiania powtarzalnych “dwójek”. To jest cel zarówno strzelców olimpijskich, jak i amatorów posiadających pozwolenie na broń.

 

Co to jest skupienie strzałów?

 

Skupienie strzałów to sytuacja, w której kolejne oddawane strzały padają w bardzo bliskiej od siebie odległości. Przy skupieniu mówimy również o “rozsianiu” strzałów, czyli tym, jak bardzo te strzały od siebie odbiegają. Idealna sytuacja to taka, w której kula niemalże “wchodzi” w kulę, czyli rozsiewu strzałów nie ma. Oczywiście, dla początkującego strzelca osiągnięcie takiego skupienia będzie niezwykle trudne – to tak, jak gdyby od sprintera na 100 metrów oczekiwać wyniku w okolicy 10 sekund. Tylko dzięki regularnym treningom możliwe jest doskonalenie techniki i poprawa wyniku, w tym wypadku zawężenie obszaru rozsiania. Jeśli więc zaczynasz swoją przygodę ze strzelaniem, nie przejmuj się, że oddawane przez Ciebie strzały nie od razu trafiają w “dychę”. Znacznie większą satysfakcję powinno Ci przynieść to, że na 10 strzałów aż 8-9 z nich jesteś w stanie zakryć zaciśniętą pięścią. Gdy osiągniesz wysokie skupienie, trafianie “dziesiątek” to tylko kwestia korekty postawy.

 

Jak pracować nad skupieniem strzałów?

 

Skupienie strzałów to czysta technika – należy ją wypracowywać na drodze systematycznych treningów. Dzięki regularnemu strzelaniu możliwe jest wytworzenie pamięci mięśniowej, co stanowi pewną formę automatyzmu doskonale widoczną przy strzelania z pistoletu. Śmiało można jednak stwierdzić, że samo oddawanie strzałów to tylko połowa sukcesu. Niezwykle istotne jest strzelanie na sucho, czyli trening bezstrzałowy, o którym pisaliśmy już wcześniej. Po czym poznać, że dany strzelec ma wypracowaną pamięć mięśniową? Dla przykładu na pistolecie, takie osoby automatycznie podnoszą broń na pożądaną wysokość, szybciej zgrywają przyrządy i lepiej, płynniej pracują palcem na spuście. Ewentualną korektę wykonują nie poprzez bujanie ręką czy wyginanie nadgarstka, a lekkie zwężenie rozkroku lub odsunięcie stopy. Uprzedzamy jednak, że osiąganie coraz lepszego skupienia to kwestia wielu godzin treningów strzałowych i bezstrzałowych, co wymaga cierpliwości.

 

Treningi klubowe Akademii Obrony Saggita

 

Doskonałą okazją do pracy nad skupieniem strzałów są treningi klubowe dla członków Akademii Obrony Saggita. Odbywające się minimum raz w miesiącu ćwiczenia to świetna okazja do skorzystania z własnej lub klubowej broni i rozwijania się w strzelectwie. Jeśli jeszcze nie należycie do naszego klubu lub nie strzelaliście wcześniej z broni palnej, swoją przygodę rozpoczniecie od szkolenia Basic Shooting Operator. To tam zdobędziecie podstawy związane ze strzelectwem i zapoznacie się z rozmaitymi rodzajami jednostek broni. Instruktorzy – obecni zarówno podczas szkoleń, jak i treningów – pomogą Wam w bezpiecznym i skutecznym prowadzeniu ognia, a wraz z kolejnymi postępami skupią się na detalach i redukcji rozsiewu strzałów. Dzięki temu już w jeden sezon strzelecki Wasze skupienie strzałów ulegnie znaczącej, widocznej gołym okiem poprawie. Z jednej strony to ogromna satysfakcja, gdy coraz lepiej posługujesz się bronią i z treningu na trening dobrze strzelasz. Z drugiej zaś strony uzyskanie coraz lepszego skupienia strzałów to dobry moment, by rozważyć starty w zawodach strzeleckich IPSC.

Podobne Newsy
Podsumowanie 2023 roku w liczbach – Akademia Obrony Saggita
Prowadzący strzelanie – kto to jest, jak nim zostać? Zadania i obowiązki prowadzącego strzelanie
Kwalifikowany pracownik ochrony fizycznej – co warto wiedzieć? Kurs KPOF, praca, zarobki
Imprezy integracyjne dla firm na strzelnicy – Akademia Obrony Saggita