Strzelnica otwarta czy zamknięta – która z nich jest lepsza?
Zgodnie z informacjami z II kwartału 2022 roku, w Polsce funkcjonuje około 130 ogólnodostępnych strzelnic. Na tę liczbę składają się zarówno obiekty otwarte, jak i zamknięte, zwane również strzelnicami krytymi. Wbrew pozorom są to zabudowania, które istotnie się od siebie różnią i nie można stawiać znaku równości między strzelnicą otwartą i zamkniętą. Czy można jednak stwierdzić, która z tych strzelnic jest lepsza? Na który rodzaj strzelnicy lepiej się udać jako osoba początkująca, a na którą jako doświadczony strzelec?
[h2] Strzelnica zamknięta – informacje [/h2]
Strzelnica zamknięta to taki rodzaj miejsca, w którym strzelanie odbywa się w całkowicie zabudowanym i przystosowanym do tego pomieszczeniu. Tego typu obiekty powstają z reguły w miastach oraz miejscowościach, co jest wygodną alternatywą dla dojeżdżania do podmiejskich strzelnic otwartych. Z punktu widzenia założyciela takiej strzelnicy plusem jest też fakt, że budując strzelnicę zamkniętą, nie będą obowiązywać przepisy związane z ochroną środowiska. Siłą rzeczy są to najczęściej obiekty komercyjne, których nadrzędnym celem jest generowanie zysku z tytułu oferowania atrakcji w postaci strzelania. Kluby strzeleckie na strzelnicach zamkniętych nie należą do rzadkości, jednakże mają one nieco ograniczone możliwości prowadzenia niektórych konkurencji. Problematyczne może być strzelanie snajperskie na odległości powyżej 100 metrów, o strzelaniu konkurencji skeet i trap też można zapomnieć. Jest to więc dobre miejsce na strzelanie w bardzo podstawowej wersji, gdzie rozrywka i emocje wiodą prym nad regularnymi treningami. Osoby szukające regularnych treningów z rozmaitymi rodzajami broni mogą czuć się nieco ograniczeni chociażby brakiem strzelania do rzutków. Z tego względu wśród osób sporadycznie korzystających z tego typu obiektów panuje przekonanie, że strzelnica zamknięta jest lepsza od strzelnicy otwartej, co jednak nie jest prawdą.
[h2] Strzelnica otwarta – informacje [/h2]
Strzelnica otwarta to przestrzeń pod gołym niebem, która posiada ściśle wytyczone miejsca strzeleckie. Strzelanie odbywa się tutaj w otwartej przestrzeni, co oznacza, że warunki atmosferyczne mają wpływ na przebieg zajęć. Z uwagi na zagospodarowanie przestrzeni oraz konieczność zachowania odpowiednich wymogów bezpieczeństwa, strzelnica otwarta mieści się na dużym areale. To z kolei sprawia, że raczej nie spotkamy ich w mieście – będą one ulokowane na terenach podmiejskich i wiejskich. Strzelnice otwarte to nie lada gratka dla pasjonatów strzelectwa – w tym także myślistwa – co sprawia, że na tego typu obiektach najczęściej spotkamy koła łowieckie i kluby strzeleckie. Nie oznacza to jednak, że miejsca te nie są przystosowane do prowadzenia działalności komercyjnej – wręcz przeciwnie, na strzelnicach otwartych nierzadko organizowane są szkolenia, kursy i zwykłe strzelanie rekreacyjne. Strzelnica otwarta bardzo często posiada kilkanaście osi, czyli specjalnie przygotowanych stanowisk. Dzięki temu możliwe jest rozgrywanie rozmaitych konkurencji bez czekania na to, aż poprzednia grupa zakończy strzelanie. Co więcej – stanowiska te mogą być dostosowane pod rozmaite konkurencje, wliczając w to strzelanie wyborowe na dystansie 1000 metrów czy strzelanie do rzutek.
[h2] Która strzelnica jest lepsza – otwarta czy zamknięta? [/h2]
Zarówno strzelnice otwarte, jak i zamknięte mają swoich zwolenników i przeciwników. Nie będziemy stawać po którejkolwiek ze stron, ponieważ obiektywnie musimy przyznać, że zarówno jeden rodzaj obiektu, jak i drugi ma swoje niekwestionowane atuty. W przypadku strzelnic zamkniętych na plus jest bliskość w mieście – przykładowo, w obrębie centrum Łodzi mamy pięć strzelnic, w centrum Warszawy znajdują się cztery strzelnice, zaś w centrum Wrocławia i Krakowa trzy. W każde z tych miejsc można bez problemu dojechać komunikacją miejską, co ułatwia transport osobom bez samochodu. W przypadku strzelnic otwartych oczywistym plusem jest dostępność konkurencji długodystansowych (od 100 do nawet 1000 metrów), strzelania do rzutków (skeet, trap), a nawet specjalne moduły bazujące np. na strzelaniu w naturalnych warunkach nocnych – Night Vision. Jeśli myślimy o otwarciu strzelnicy, to łatwiejsze wydaje się zrealizowanie strzelnicy zamkniętej, jednak w kwestii kosztów utrzymania obiektu znacznie korzystniej wypada strzelnica otwarta. Na pewno nie jest zasadne twierdzenie, że strzelnica zamknięta jest lepsza od otwartej. Nie można też stwierdzić, że “prawdziwy strzelec korzysta tylko ze strzelnicy otwartej”. Akademia Obrony Saggita postawiła na strzelnicę otwartą z uwagi na potrzeby naszych Klubowiczów, niemniej jednak dalecy jesteśmy od dyskredytowania strzelnic zamkniętych.