Strzelanie z broni pneumatycznej – co warto wiedzieć?

Strzelectwo to zbiorcze określenie na szereg dyscyplin, w których używa się broni palnej lub pneumatycznej. Nasz klub stawia przede wszystkim na wykorzystanie jednostek palnych oraz praktycznego, defensywnego wykorzystania broni. Jednak Ci, którzy wolą nieco cichsze, spokojniejsze i znacznie precyzyjniejsze odmiany strzelania, powinni zainteresować się bronią pneumatyczną. Na czym polega strzelanie z broni pneumatycznej i co warto o niej wiedzieć?

Broń pneumatyczna – najważniejsze informacje

 

Broń pneumatyczna to zbiorcza nazwa jednostek broni, które wykorzystują gaz (najczęściej powietrze lub dwutlenek węgla) w celu miotania pocisku. Nie znajdziemy tu jednak naboju, a śrut – najczęściej w kształcie ołowianego grzybka lub stalowej kulki. Wiele osób utożsamia broń pneumatyczną wyłącznie z rekreacyjnymi wiatrówkami lub pistoletem na śrut BB do strzelania w puszki na działce. To jednak niewielki – choć dość popularny – rodzaj broni pneumatycznej, który można dostać za mniej niż 500 zł w sklepach a’la militarnych. Sensu stricte broń pneumatyczna przeznaczona jest do wyczynowego strzelania kategorii “karabin pneumatyczny” i “pistolet pneumatyczny”. Bardzo często są to jednostki z regulowaną rękojeścią, baką profilowaną pod indywidualną budowę strzelca czy szeregiem innych, zaawansowanych rozwiązań. Koszt takich rozwiązań omówimy w ostatnim akapicie, jednak co do zasady broń pneumatyczna jest tańsza niż broń bojowa.

 

Czy na broń pneumatyczną potrzebne jest pozwolenie?

 

Wielokrotnie na naszej stronie poruszamy kwestię pozwolenia na broń – jest to istotny temat dla osób, które chcą mieć w domu pistolet, strzelbę lub karabin. Jeśli jednak mówimy o broni pneumatycznej, na zdecydowaną większość modeli takie zezwolenie nie będzie potrzebne. Dlaczego? Ponieważ zgodnie z aktualnie obowiązującym prawem, broń niebezpieczna to ta broń pneumatyczna, gdzie energia kinetyczna pocisku opuszczającego lufę przekracza 17J. Jednostki poniżej 17J, z których korzysta się podczas treningów i zawodów nie wymaga ani pozwolenia, ani rejestracji. Jeśli więc masz taką ochotę, możesz zamówić swoją broń ze sklepu internetowego i trzymać ją w domu bez konieczności montażu szafy pancernej. Nie oznacza to jednak, że broń pneumatyczna jest całkowicie bezpieczna i nie wyrządzi nikomu krzywdy. Pistolet i karabin pneumatyczny obsługuj dokładnie tak, jak jednostki bojowe – nie celuj poza swoje stanowisko, kładź palec na spuście dopiero gdy chcesz oddać strzał, a broń traktuj tak, jakby była naładowana i gotowa do strzału.

 

Strzelanie z broni pneumatycznej

 

Strzelanie z broni pneumatycznej to popularny początek ścieżki sportowców, spośród których część decyduje się na broń palną. To doskonały sposób na obeznanie się z bronią wśród młodych osób oraz dorosłych, którzy obawiają się huku i odrzutu. Broń pneumatyczna jest łatwiejsza w opanowaniu, nie generuje hałasu i praktycznie nie czuć przy niej odbicia odrzutu. Jeśli chcesz zacząć przygodę z bronią pneumatyczną, powinieneś zgłosić się do lokalnego klubu lub strzelnicy, która oferuje zajęcia z instruktorem. Nie zaczynaj przygody “na własną rękę” – jako osoba początkująca możesz wyrobić w sobie szereg złych nawyków i niepoprawne postawy, których niezwykle trudno się potem oduczyć. Akademia Obrony Saggita nie oferuje strzelania z broni pneumatycznej, jednak są wśród nas instruktorzy, którzy mają doświadczenie w operowaniu takimi jednostkami. Zgłoś się do nas – chętnie Ci odpowiemy na pojawiające się pytania, a przy okazji będziesz mieć okazję uczestnictwa w kursie podstawowej obsługi broni. Dzięki temu podczas strzelania pneumatycznego przekonasz się, jak różne odczucia towarzyszą tym dwóm doświadczeniom.

 

Ile kosztuje strzelanie z broni pneumatycznej?

 

Odwiedzając strzelnicę komercyjną, zobaczymy znaczne dysproporcje cenowe pomiędzy bronią pneumatyczną a bojową. Wstęp na stanowisko, dostęp do przygotowanej broni, tarcza i 30 sztuk śrutu to koszt około 20-30 złotych za karabin lub 15-25 złotych za pistolet. Jednak te 30 sztuk nie wystarczy nawet na prawidłową rozgrzewkę i wyczucie broni, co oznacza, że sensowna wizyta to koszt około 100-150 złotych, a regularny trening nie będzie tańszy niż 200-300 złotych. Znacznie tańsza będzie inwestycja we własną broń i zakup wejściówki na tor (cena od 20 do 60 złotych za godzinę). Ile kosztuje broń pneumatyczna? Karabiny pneumatyczne dostępne są w przedziale od 2000 do nawet 35.000 złotych, zaś składane ręcznie pod zawodnika to wydatek co najmniej 30.000 złotych. Do tego należy doliczyć koszt celownika – od 900 złotych za proste dioptery aż po zaawansowane zestawy za 4500 złotych. Pistolety pneumatyczne z kolei to wydatek od 2500 do 10.000 złotych, a dorobienie rękojeści profilowanej to dodatkowy koszt od 800 do 5000 złotych. Koszt zakupu śrutu to od 20 do 55 zł za 500 sztuk, zależnie od producenta. Czyszczenie i konserwacja broni to wydatek 35-50 zł co 1000 strzałów, a uzupełnienie gazu miotającego to koszt 10-15 złotych co 200 strzałów. Realny koszt takiego hobby – po zakupie dobrej jakości broni – to około 450-500 złotych miesięcznie przy treningach 3 x 90 minut w tygodniu.

Podobne Newsy
Podsumowanie 2023 roku w liczbach – Akademia Obrony Saggita
Prowadzący strzelanie – kto to jest, jak nim zostać? Zadania i obowiązki prowadzącego strzelanie
Kwalifikowany pracownik ochrony fizycznej – co warto wiedzieć? Kurs KPOF, praca, zarobki
Krav maga w Akademii Obrony Saggita – ruszają nowe nabory!