Praca jako instruktor strzelania – wymagania, zarobki, jak zostać instruktorem strzelectwa?

Przychodząc na strzelnicę, na miejscu będziemy mogli skorzystać z kompleksowej opieki instruktorów. Są to specjalnie przeszkolone osoby, które są biegłe nie tylko w obsłudze broni, ale też wiedzą, co robić, by skutecznie strzelać. W związku z rosnącym popytem na zajęcia strzeleckie, strzelnice coraz częściej oferują pracę na stanowisku instruktorskim. Jak zostać instruktorem strzelectwa? Jakie są wymagania względem takiej osoby? Na jaką pensję można liczyć i czy jest to stabilna praca?

Praca jako instruktor strzelectwa – kto może zostać?

 

Instruktor strzelectwa to idealny zawód dla osób, które pasjonują się militariami lub są byłymi pracownikami służb mundurowych. To sposób na połączenie przyjemnego z pożytecznym, a w tym wypadku hobby z zarabianiem. Wbrew pozorom wymogi na instruktora strzelectwa nie są zaporowe, wystarczy spełnić poniższe kryteria:

 

  • Ukończony 18. rok życia;
  • Legitymowanie się wykształceniem co najmniej średnim;
  • Posiadanie niezbędnej wiedzy i umiejętności do pełnienia roli instruktora;
  • Niekaralność zgodnie z art. 41 pkt 3 ust. 4 Ustawy o sporcie.

 

Dodatkowo należy zaznaczyć, że wymogi te dotyczą instruktora, nie osoby prowadzącej strzelanie – są to dwa odrębne zawody. Dlaczego to podkreślamy? Ponieważ osoba, która jest instruktorem strzelectwa podlega osobie prowadzącej strzelanie – jeśli zechcemy pełnić rolę prowadzącego strzelanie, konieczne jest odbycie odrębnego kursu.

 

Zadania i obowiązki instruktora strzelectwa

 

Instruktor strzelectwa nie tylko prowadzi zajęcia z klientami – odpowiada on także za szereg innych czynności. Wśród nich należy wymienić dbałość o powierzoną broń i stanowiska strzeleckie. Niewywiązywanie się z tego obowiązku będzie skutkować wszechobecnymi łuskami na strzelnicy oraz skróceniem żywotności broni i ciągłymi problemami w obsłudze. Instruktor strzelectwa musi także posiadać niezbędne przeszkolenie w zakresie pierwszej pomocy w przypadku m.in. postrzałów czy poparzeń. Nie trzeba wspominać, że dobry instruktor to bogata wiedza teoretyczna i umiejętności praktyczne. Równie istotne jest to, w jaki sposób wchodzimy interakcję z klientami – cierpliwość, wysoka kultura osobista oraz empatia zdecydowanie pomogą w skutecznym prowadzeniu zajęć.

 

Zarobki instruktora strzelania

 

Instruktorzy strzelectwa mogą być rozliczani na trzy sposoby: w formie etatu, z uwagi na czas pracy lub z uwagi na prowadzone zajęcia. Pierwszy model rozliczenia – czyli w oparciu o etat – należy do najpopularniejszej formy współpracy. W takiej sytuacji instruktor strzelania może liczyć na średnie wynagrodzenie rzędu 5500-6500 złotych brutto. Rozliczenie w formie roboczogodzin jest stosunkowo rzadko wykorzystywane i z tego względu trudno o rzetelne dane w kwestii wynagrodzenia. Można jednak oszacować, że osoba zatrudniona w tej formie powinna otrzymać wynagrodzenie rzędu 35-40 złotych brutto za każdą przepracowaną roboczogodzinę. W przypadku wynagrodzenia prowizyjnego z tytułu prowadzenia zajęć zarobki są niezwykle zróżnicowane i zależą od stopnia zaawansowania zajęć, liczby osób czy czasu trwania danego szkolenia. Za prowadzenie dziesięcioosobowej grupy w ramach kursu podstawowej obsługi broni trwającego około 4 godzin, instruktor może spodziewać się wynagrodzenia rzędu 200-250 złotych brutto. Poniższe informacje odnoszą się do pracy na strzelnicy w dużym mieście w II półroczu 2022 roku.

 

Kurs instruktora strzelectwa w Akademii Obrony Saggita

Osoby, które rozważają rozpoczęcie pracy jako instruktor strzelectwa bojowego, mogą skorzystać z wyjątkowej propozycji Akademii Obrony Saggita. W ramach naszej oferty prowadzimy cykliczne szkolenia, które pozwalają ubiegać się o pracę jako instruktor strzelectwa bojowego. Podczas kursu instruktora strzelectwa bojowego uczestnicy zostają zapoznani z aspektami prawnymi oraz codziennymi zadaniami wiążącymi się z tym zawodem. Ponieważ rekrutacja prowadzona jest wśród naszych Klubowiczów, zakładamy, że aspekty praktyczne są znane na poziomie podstawowym i na kursie możliwa jest realizacja ćwiczeń w wersji rozszerzonej. Osoby niebędące członkami Klubu Akademii Obrony Saggita mogą skorzystać z kursu po odbyciu rozmowy pełniącej rolę  “listu motywacyjnego” kandydata. Każdy, kto zrealizuje materiał szkoleniowy oraz pomyślnie zda egzamin teoretyczny i praktyczny, może podjąć współpracę z Akademią Obrony Saggita. Możliwe jest prowadzenie zajęć zgodnie z metodyką nauczania Saggita przy użyciu broni klubowej, jak również kompleksowe przygotowanie do otwarcia i prowadzenia własnej strzelnicy.

Podobne Newsy
Podsumowanie 2023 roku w liczbach – Akademia Obrony Saggita
Prowadzący strzelanie – kto to jest, jak nim zostać? Zadania i obowiązki prowadzącego strzelanie
Kwalifikowany pracownik ochrony fizycznej – co warto wiedzieć? Kurs KPOF, praca, zarobki
Imprezy integracyjne dla firm na strzelnicy – Akademia Obrony Saggita