Kobieta na strzelnicy – czy panie dobrze odnajdują się z bronią w ręku?

W społeczeństwie wciąż panuje przekonanie, że są sfery typowo męskie i damskie. Coraz częściej jednak stereotypy upadają i dochodzi do wejścia kobiet w “świat mężczyzn” i mężczyzn w “świat kobiet”. Jednym z najlepszych tego przykładów jest widok pań na strzelnicy, które coraz częściej można spotkać z bronią w dłoni. Nie tylko chcą one doświadczać emocji związanych ze strzelaniem, ale też aktywnie szkolą się i przystępują do klubów. Czy kobiety dobrze odnajdują się z bronią? Czy w Akademii Obrony Saggita jest miejsce dla kobiet?

Kobieta na strzelnicy – wyjątek potwierdzający regułę?

 

Kiedy myślimy o strzelnicy, z reguły pojawia się nam obraz mężczyzn uprawiających swoje hobby, ewentualnie myślimy też o policjantach, myśliwych czy żołnierzach doskonalących umiejętności. Rzadko jednak postrzegamy strzelnicę jako miejsce, w którym kobiety radzą sobie co najmniej tak dobrze, jak mężczyźni. Można byłoby stwierdzić, że płeć piękna na strzelnicy to ewenement, “błąd w Matrixie” lub wyjątek potwierdzający regułę. Jak się jednak okazuje, takie myślenie jest nieco oderwane od rzeczywistości – kobiety coraz chętniej odwiedzają strzelnice! I to nie tylko zamknięte, komercyjne obiekty, w których można sprawdzić swoją celność, ale także kluby stawiające na rozwój i aktywną naukę, takie jak Akademia Obrony Saggita. O ile jeszcze kilkanaście lat temu mogłoby to szokować, o tyle dziś powinniśmy być przyzwyczajeni do widoku pań na strzelnicach. 

 

Jak kobiety radzą sobie na strzelnicy?

 

Ktoś, kto myśli, że kobiety to płeć piękna, ale słaba, z pewnością nie docenia strzelczyń – nie brak w naszym kraju olimpijek i mistrzyń Europy. Idealnym przykładem będą tutaj takie osoby, jak Renata Mauer-Różańska, Sylwia Bogacka czy Mirosława Sagun-Lewandowska. Co więcej – na podstawie własnych obserwacji możemy zauważyć, że kobiety, które nigdy wcześniej nie strzelały, często radzą sobie lepiej od początkujących mężczyzn. Nie jest to próba dyskredytacji panów czy chęć wchodzenia na ambicje, ale fakt potwierdzony przez wielu naszych instruktorów. Bardzo często się okazuje, że początkowe obawy pań pryskają już po kilku pierwszych strzałach. Po pierwszych kilku seriach widać, że kobiety potrafią dobrze panować nad bronią, prowadzą skuteczny ogień w kierunku celu, z serii na serię czynią postępy i – co najważniejsze – nie robią ani sobie, ani innym krzywdy 🙂

 

Świat pełen stereotypów

 

Prowadząc rozmowy w klubie, doszliśmy do wspólnego wniosku – przyczyną, dla której dopiero teraz widzimy zainteresowanie kobiet strzelectwem jest ogrom stereotypów. I nie chodzi tutaj tylko o przekonanie, że strzelnica to męski świat – mowa tu o licznych odnogach tego błędnego toku myślenia. Przykładowo, filigranowe i drobno zbudowane kobiety boją się, że będą zbyt słabe by utrzymać broń lub zniwelować odrzut. Nie jest to prawdą – załadowana broń waży około 1,2 kg, czyli tyle, co duża butelka z wodą, a do samego odrzutu łatwo i szybko można przywyknąć. Innym mitem jest też przesąd, że strzela się tylko po to, by uczyć się zabijać. Sądzimy, że w tym miejscu zawodnicy skeeta, trapa, pistoletu pneumatycznego, karabinu sportowego i szeregu innych dyscyplin mogliby poczuć się urażeni. To tylko przykłady na to, że blokady są wyłącznie w naszych głowach – przełamanie ich zaowocuje cennymi doświadczeniami i dużą dawką adrenaliny na strzelnicy.

 

Akademia Obrony Saggita dla kobiet

Zastanawiałaś się, jak to jest posługiwać się bronią i ile satysfakcji daje opanowanie sztuki strzelania? Jesteś ciekawa, co Twój mąż, brat, syn lub znajomy widzi w strzelectwie i sama chcesz postrzelać? A może jesteś zdecydowana, by zdobyć pozwolenie na broń i szukasz miejsca, które pomoże Ci przejść przez cały proces? Jesteśmy do Twojej dyspozycji! Akademia Obrony Saggita udowadnia, że strzelanie dla kobiet to świetna przygoda i pasja, którą można aktywnie rozwijać. Z doświadczenia wiemy, że w grupie raźniej, dlatego warto zabrać ze sobą na kurs strzelania swoją przyjaciółkę, siostrę lub inną, bliską Ci kobietę. Nic nie stoi na przeszkodzie, by do duetu zaprosić swojego partnera – to oryginalny pomysł na wspólne Walentynki lub niecodzienną randkę! Przyjdź, spróbuj, zapisz się do klubu i przekonaj się, że kobieta doskonale się odnajduje na strzelnicy!

Podobne Newsy
Podsumowanie 2023 roku w liczbach – Akademia Obrony Saggita
Kwalifikowany pracownik ochrony fizycznej – co warto wiedzieć? Kurs KPOF, praca, zarobki
Imprezy integracyjne dla firm na strzelnicy – Akademia Obrony Saggita
Komendy w strzelectwie sportowym – co oznaczają, jak należy się zachować?