Jak przygotować się do pierwszej wizyty na strzelnicy?

Pierwsza wizyta na strzelnicy zawsze wzbudza emocje, którym towarzyszą rozmaite pytania. Część osób obawia się, że bez inwestycji we własny sprzęt nie jest możliwe uczestnictwo w kursie strzeleckim. Jak się ubrać na zajęcia? Jakie wymogi należy spełniać, by móc strzelać? Czy powinno się kupować sprzęt na pierwsze zajęcia? Jeśli tak, to co kupić i gdzie należy się wyposażyć w akcesoria strzeleckie? Z myślą o osobach, które nigdy wcześniej nie strzelały, przygotowaliśmy artykuł opisujący przygotowania do pierwszej wizyty na strzelnicy.

Pierwsza wizyta na strzelnicy – kwestie organizacyjne

 

Strzelnica to miejsce specyficzne, którego funkcjonowanie bazuje na posługiwaniu się przedmiotami podlegającemu ścisłemu nadzorowi, czyli bronią. To sprawia, że zarówno instruktorzy i zarządzający strzelnicą, jak i klienci zobowiązani są do przestrzegania pewnych zasad organizacyjnych. Pierwszą z nich jest konieczność wpisania się do rejestru pobytu na strzelnicy, zwaną potocznie jako “książka strzelecka”. Należy mieć świadomość, że zarówno zarządca, jak i instruktor może nas poprosić o okazanie dokumentu tożsamości w celu potwierdzenia danych wpisanych w rejestrze. Drugą jest obowiązkowe zapoznanie się z regulaminem strzelnicy oraz przyswojenie zasad bezpiecznego funkcjonowania na strzelnicy. Nie należy traktować tego jako przykry obowiązek czy przejaw biurokracji – to wyraz dbałości o bezpieczeństwo zarówno Twoje, jak i innych osób na strzelnicy.

 

Jak przygotować się do pierwszej wizyty na strzelnicy?

 

Do pierwszej wizyty na strzelnicy nie potrzebujecie ani doskonałej kondycji fizycznej, ani wiedzy teoretycznej, ani tym bardziej pozwolenia na broń. Strzelać może każda pełnoletnia osoba, a w przypadku nieletnich uczestników konieczna jest zgoda i obecność pełnoletniego opiekuna prawnego. Na zajęcia powinniście przyjść wypoczęci, a jeśli czujecie zawroty głowy lub zdarzają się Wam omdlenia, koniecznie poinformujcie o tym instruktora przed rozpoczęciem strzelania. Kategorycznie zabrania się uczestnictwa w zajęciach będąc pod wpływem alkoholu, leków psychotropowych lub substancji odurzających. Te zasady mogą wydawać się rygorystyczne, jednak zdecydowanie lepszy jest nadmiar ostrożności od jej braku. Pamiętajcie też o dobrym humorze i pozytywnym nastawieniu – to dzięki temu w dużej mierze będziecie mogli doświadczyć niezapomnianych emocji i adrenaliny, które wywołują uśmiech.

 

Co powinienem zabrać ze sobą na strzelnicę?

 

Na miejscu – poza oczywiście bronią – potrzebne będą Ci trzy elementy wyposażenia. Pierwszym z nich jest ochrona słuchu; sprawdzi się tu zarówno para zatyczek do uszu, jak i słuchawki w wersji aktywnej bądź pasywnej. Drugim jest ochrona oczu, czyli atestowane okulary strzeleckie; w przypadku osób noszących okulary korekcyjne nie wymaga się stosowania dodatkowej pary ochrony oczu. Trzecim jest kabura – choć na komercyjnych strzelnicach nie ma takiego wymogu, to w Akademii Obrony Saggita na modułach Medium Shooting Operator i dalszych kursanci przenoszą broń już we własnych kaburach. Przy szkoleniu Night Vision prosimy uczestników o zabranie latarek, jednakże przy innych modułach nie ma potrzeby przynoszenia źródła oświetlenia. Nie musisz jednak wydawać fortuny w najbliższym sklepie militarnym – wszystkie te elementy możesz wypożyczyć bezpośrednio przed szkoleniem u instruktorów Akademii Obrony Saggita.

 

Stres związany z pierwszą wizytą na strzelnicy

 

W Polsce strzelectwo wciąż nie jest tak popularnym hobby, jak chociażby jazda na rowerze czy wędkarstwo. W związku z tym pojawiają się nie tylko pytania co do pierwszej wizyty na strzelnicy, ale też stres związany z samym faktem posługiwania się bronią palną. Całkowicie to rozumiemy, dlatego dbamy o to, by podczas szkoleń panowała przyjazna atmosfera. Nasi instruktorzy szczegółowo objaśniają kolejne ćwiczenia, a zarazem z chęcią odpowiedzą na wszelkie pytania. Wyróżnia nas fakt, że w przypadku ewentualnych trudności powtarzamy ćwiczenie do momentu opanowania danej umiejętności przez wszystkich uczestników kursu. Stawiamy na propartnerską postawę i życzliwe podejście, które pomaga przezwyciężyć stres związany z pierwszą wizytą na strzelnicy. Dzięki temu łączymy przyjemne z pożytecznym, w tym wypadku mowa będzie o zdobywaniu nowych kompetencji w przyjaznej atmosferze.

Podobne Newsy
Prowadzący strzelanie – kto to jest, jak nim zostać? Zadania i obowiązki prowadzącego strzelanie
Imprezy integracyjne dla firm na strzelnicy – Akademia Obrony Saggita
Krav maga w Akademii Obrony Saggita – ruszają nowe nabory!
Komendy w strzelectwie sportowym – co oznaczają, jak należy się zachować?