Ile kosztuje pozwolenie na broń? Jakie są koszty wyrobienia pozwolenia na broń?

Pozwolenie na broń to temat, który cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem. Coraz więcej osób chce dowiedzieć się, jak wygląda cały proces zdobywania uprawnień. Ciekawość budzą nie tylko kwestie formalne, czyli procedura krok po kroku. Istotnym tematem jest również cena, a dokładniej – ile i za co będzie trzeba zapłacić. Czy wyrobienie pozwolenia na broń jest drogie? Jaki jest koszt wyrobienia pozwolenia na broń sportową w 2023 roku?

Ile kosztuje pozwolenie na broń? Zapisy do klubu

 

Pierwszym krokiem w drodze po pozwolenie jest zapisanie się do klubu, który posiada licencję Polskiego Związku Strzelectwa Sportowego. Dzięki temu rozpocznie się Twój trzymiesięczny staż członkowski, który jest jednym z warunków koniecznych do zdobycia pozwolenia. Takim klubem jest Akademia Obrony Saggita, która prowadzi rekrutację w trybie ciągłym. Dla osób, które nigdy wcześniej nie miały do czynienia z bronią, konieczne jest odbycie podstawowego szkolenia Basic Shooting Operator – jego koszt to 440 złotych. Dla osób, które mają doświadczenie z bronią możliwa jest weryfikacja indywidualna i dołączenie do klubu bez odbywania szkolenia Basic. Członkostwo w klubie zależne jest od wybranego wariantu, a najtańsze pakiety zaczynają się od 40 złotych miesięcznie.

 

Koszt wyrobienia pozwolenia na broń – egzamin strzelecki

 

Po upływie miesiąca możesz zgłosić się do właściwego terenowo WZSS lub zapisać online na egzamin. Koszt takiego egzaminu wynosi 400 złotych, a opłata wpłacana jest na konto Polskiego Związku Strzelectwa Sportowego. Dodatkowo należy odbyć badanie lekarskie, które dopuszcza do strzelania. Większość WZSS-ów zapewnia dostęp do lekarza w dniu egzaminu, a koszt przebadania to 50 złotych. Jeśli nie zaliczysz części teoretycznej lub praktycznej, konieczne będzie podejście do egzaminu poprawkowego. Musisz się liczyć z wydatkiem 200 złotych za każdą poprawkę, jednakże przy powtórnym egzaminie nie musisz już odbywać badania lekarskiego. Pomyślnie zdany egzamin potwierdza dokument w wersji papierowej – za nieobowiązkową, plastikową kartę musisz zapłacić 60 złotych.

 

Pozwolenie na broń – badania psychologiczne i ich cena

 

We wcześniejszym tekście wspominaliśmy, że patent strzelecki to jeszcze nie pozwolenie na posiadanie własnej broni. Czas na ostatnie dwa kroki, po których już będzie możliwe nabycie pistoletów, karabinków i strzelb. Pierwszy z nich to badania psychologiczne, których koszt nie może być wyższy niż 15% wynagrodzenia minimalnego. Do 30 czerwca będzie to 523,50 złotych, zaś od 1 lipca stawki mogą wzrosnąć do 540 złotych. Należy pamiętać, że koszt obejmuje badanie, a nie wydanie pozytywnego orzeczenia – oznacza to, że jeśli psycholog wyda negatywną opinię, również musimy ponieść koszty badania. Zwróć uwagę, że są one ważne tylko trzy miesiące – jeśli się spóźnisz ze złożeniem wniosku do WPA, musisz odbyć badania ponownie, a to oznacza kolejne koszty.

 

Pozostałe koszty pozwolenia na broń

 

Pozytywne orzeczenie i dopełnienie wcześniejszych warunków umożliwia Ci ostatni krok w drodze po pozwolenie na broń. Jest to złożenie wniosku do Wydziału Postępowań Administracyjnych właściwej dla Ciebie Komendy Wojewódzkiej Policji. Koszt takiej czynności administracyjnej to 242 złote, a po otrzymaniu decyzji można już ubiegać się o zakup broni. By jednak było to możliwe, należy opłacić koszty wniosku o promesę – 17 złotych za pojedynczą promesę. Dodatkowo w ramach “pozostałych kosztów” warto uwzględnić zakup szafy pancernej, w której należy przechowywać broń. Klasyczna szafa pancerna mieszcząca 4 sztuki broni długiej, 2 sztuki broni krótkiej i posiadająca miejsce na amunicję oraz dokumenty to koszt około 1000-1200 złotych.

 

Podsumowanie – ile kosztuje wyrobienie pozwolenia na broń?

 

Zbierając wszystkie koszty, pozwolenie na broń to wydatek rzędu 1729 złotych, przy czym:

 

  • Składka członkowska – 480 złotych
  • Egzamin na patent – 400 złotych
  • Badania przed egzaminem – 50 złotych
  • Badania psychologiczne – 540 złotych
  • Koszt wniosku wydania pozwolenia – 242 złotych
  • Koszt wniosku o promesę – 17 złotych

 

Dodatkowe 500 złotych to koszty praktycznego, przydatnego szkolenia strzeleckiego (440 złotych) i wygodnej, poręcznej licencji w formie plastikowej karty (60 złotych). Tak więc ze wszystkimi niezbędnymi rzeczami zamkniesz się w 2350 złotych, a wliczając szafę pancerną – w mniej niż 3500 złotych.

Podobne Newsy
Podsumowanie 2023 roku w liczbach – Akademia Obrony Saggita
Prowadzący strzelanie – kto to jest, jak nim zostać? Zadania i obowiązki prowadzącego strzelanie
Kwalifikowany pracownik ochrony fizycznej – co warto wiedzieć? Kurs KPOF, praca, zarobki
Imprezy integracyjne dla firm na strzelnicy – Akademia Obrony Saggita