Czym się różni pistolet od rewolweru?

Wśród osób niezwiązanych ze strzelectwem często można spotkać zbiorczą nazwę na każdy rodzaj broni krótkiej. Błędnie jest ona utożsamiana tylko i wyłącznie z pistoletami, a przecież w tej kategorii znajdują się także rewolwery. Chociaż już na pierwszy rzut oka można wyszczególnić różnice pomiędzy pistoletem a rewolwerem, to nie tylko wygląd pozwala odróżnić te dwa rodzaje broni palnej. Czym dokładnie różni się pistolet od rewolweru i którą broń wybrać będąc na strzelnicy?

Pistolet i rewolwer – czym się różnią?

 

Rewolwer i pistolet to dwa zupełnie inne rodzaje broni, które niekiedy są ze sobą błędnie utożsamiane. Dzieje się tak z uwagi, że zarówno i pistolet i rewolwer można trzymać w jednej ręce, a ich skuteczna moc rażenia z reguły nie przekracza 50-60 metrów. Jednakże już na pierwszy rzut oka można wymienić różnice, a najbardziej widoczną z nich jest sposób ładowania broni. W rewolwerze znajduje się bęben, czyli cylindryczna, ruchoma część, do której strzelec wprowadza naboje. Pistolet z kolei posiada magazynek, który podpinany jest pod komorę nabojową, do której to “podaje” następne naboje. 

 

Ta kwestia pociąga za sobą kolejną różnicę, jaką jest system oddawania strzału. Rewolwer – poza bębnem – posiada także kurek, iglicę i sprężynę. Wystrzał następuje w momencie cofnięcia kurka (co jednocześnie obraca bębnem, przygotowując kolejny nabój do strzału) i naciśnięcia na spust, co powoduje uderzenie iglicą w spłonkę. Pistolet z kolei zbudowany jest z zamka, sprężyny, iglicy i lufy z komorą. Wystarczy przeładować broń, czyli odciągnąć zamek, co już przygotowuje nam broń do strzału poprzez wprowadzenie naboju do komory, a następnie pociągnąć za spust. Oznacza to, że w pistolecie konieczne jest zastosowanie dodatkowych systemów bezpieczeństwa, które zapobiegają niekontrolowanemu wystrzałowi.

 

Różnice pomiędzy pistoletem i rewolwerem

 

Część osób błędnie twierdzi, że rewolwer jest już niepraktycznym przeżytkiem, który zostaje zastąpiony przez pistolet. Nic bardziej mylnego – rewolwery wciąż są chętnie wybierane, gdyż doskonale sprawdzają się w strzelectwie długodystansowym. Bardzo dobrze radzą sobie z odległościami przekraczającymi 30 metrów, czyli dystans uznawany za graniczny przy pistolecie. Z kolei pistolety są o wiele popularniejsze przy strzelaniu do 30 metrów, szczególnie przy tzw. dystansie zero, czyli 8 metrów. Na korzyść pistoletu przemawia także fakt jego poręczności – łatwiej go transportować, nie zajmuje tak dużo miejsca co rewolwer, nawet z dwucalową lufą. 

 

Jeśli chodzi o utrzymanie i konserwację broni, tutaj można zauważyć pewien paradoks. Z jednej strony pistolet wygląda na dużo bardziej prosty w budowie, jednak pod względem faktycznej budowy wewnętrznej jest znacznie bardziej złożony niż rewolwer. To oznacza, że rewolwer jest o wiele prostszy w utrzymaniu, a w przypadku awarii lub zacięcia ewentualna usterka jest łatwiejsza do wychwycenia i usunięcia. Również w konserwacji znacznie prostszy i szybszy będzie rewolwer. Przy pistolecie konieczny jest większy nakład pracy, by rozłożyć i złożyć broń. Nie powinno to Was jednak zniechęcać do zakupu pistoletu – po nabraniu wprawy cała operacja zajmie nie więcej niż kilka minut.

 

Którą broń wybrać – pistolet czy rewolwer?

 

Gdybyśmy chcieli odpowiedzieć na pytanie “czym różni się pistolet od rewolweru?”, można byłoby odpowiedzieć, że praktycznie wszystkim. Ich jedyne cechy wspólne to zastosowanie głównie jako broń boczna, możliwość strzelania z jednej ręki oraz niewielkie rozmiary. To też sprawia, że nie każdej osobie przyzwyczajonej do pistoletów będzie pasować rewolwer i na odwrót – nie każdy rewolwerowiec odnajdzie się z pistoletem w kaburze. Jeśli jednak Wasza przygoda ze strzelnicą dopiero się rozpoczyna, rekomendujemy Wam oddanie po kilka strzałów z obu rodzajów broni. Dzięki temu sami doświadczycie różnic w obsłudze pistoletu i rewolweru oraz przekonacie się o ich mocy. Z jednej strony przemówią do Was zalety pistoletu – mniejszy odrzut, celność i poręczniejsza budowa. Z drugiej zaś zauważycie też atuty rewolweru – łatwość obsługi, bezpieczeństwo czy prostota przeładowania. Dzięki temu łatwiej Wam będzie podjąć decyzję, który rodzaj broni krótkiej znajdzie się w Waszej szafie pancernej po uzyskaniu pozwolenia na broń. Kto wie, może oba gatunki na tyle się Wam spodobają, że zakupicie je do regularnych treningów?

Podobne Newsy
Podsumowanie 2023 roku w liczbach – Akademia Obrony Saggita
Imprezy integracyjne dla firm na strzelnicy – Akademia Obrony Saggita
Krav maga w Akademii Obrony Saggita – ruszają nowe nabory!
Komendy w strzelectwie sportowym – co oznaczają, jak należy się zachować?