Wojska Obrony Terytorialnej – czym są i jak wstąpić do WOT?

Początkowo krytycy mówili o nich pogardliwie “armia weekendowa”, a ich działania określali “zabawą w wojsko”. Dziś jednak głosów krytyki nie ma – w ciągu 6 lat udowodnili swoją przydatność w wielu sytuacjach kryzysowych. Wojska Obrony Terytorialnej – bo o tej strukturze mowa – zostały utworzone 1 stycznia 2017 roku. Do końca 2022 roku w ich szeregi wstąpiło ponad 36 tysięcy osób, które w ten sposób łączą życie zawodowe z gotowością do militarnej służby ojczyźnie. 

Czym są Wojska Obrony Terytorialnej?

 

Wojska Obrony Terytorialnej – w skrócie WOT – to jeden z pięciu rodzajów Sił Zbrojnych RP, którego nadrzędnym zadaniem jest wspieranie działań lokalnych pozostałych czterech formacji. Ideą WOT-u jest biegła znajomość lokalnego uwarunkowania przy posiadaniu kompetencji do wspierania i współdziałania w ramach struktur Sił Zbrojnych. Innymi słowy – jeśli w rejonach Podlasia dojdzie do ataku na granice Polski, to Wojska Lądowe i Powietrzne połączą swoje siły z lokalną brygadą WOT, by jeszcze skuteczniej realizować swoje zadania. Nie oznacza to jednak, że “Terytorialsi” – jak powszechnie nazywa się żołnierzy WOT – są bezczynni w czasie pokoju. Realizują oni zadania związane z zarządzaniem kryzysowym, a więc pomagają w usuwaniu skutków powodzi czy wichur, współpracują w poszukiwaniach osób zaginionych czy też angażują się w lokalną służbę obywatelom. Doskonale było to widać podczas walki z nielegalnym przekraczaniem granicy polsko-białoruskiej czy w trakcie trwania pandemii COVID-19, gdzie WOT wspierał działania policji i ratowników medycznych. 

 

Jak wstąpić do Wojsk Obrony Terytorialnej?

 

WOT prowadzi rekrutację w systemie ciągłym, co oznacza, że nie musisz czekać na ściśle określoną datę naboru do służby. Jeśli masz takie predyspozycje, możliwości i chcesz stać się “Terytorialsem”, możesz wysłać swoje zgłoszenie przez Internet już teraz. Nie rób jednak tego pochopnie – przygotuj się z wiedzy praktycznej i dbaj o kondycję fizyczną, gdyż te aspekty z pewnością zostaną zweryfikowane. Po otrzymaniu wniosku o powołanie, odpowiednie dla Ciebie Wojskowe Centrum Rekrutacji – w skrócie WCR – zaprosi Cię na rozmowę kwalifikacyjną i zapoznanie z potencjalnym miejscem pełnienia służby. Poznasz swojego dowódcę, zobaczysz warunki funkcjonowania w WOT, zostanie z Ciebie także zdjęta miara do wydania butów i munduru. Jeśli pomyślnie przejdziesz przez rozmowę, otrzymasz wezwanie do stawienia się przed Wojskową Komisją Lekarską. Ta orzeknie, czy są jakiekolwiek przeciwwskazania do pełnienia służby i wyda zaświadczenie. Następnie – wraz z kompletem dokumentów – udasz się do WCR na wezwanie do szkolenia, które zostanie Ci przesłane nie później niż na 14 dni przed pierwszym dniem szkoleniowym. 

 

Służba zawodowa i niezawodowa w WOT

 

Wojska Obrony Terytorialnej pozwalają realizować się zarówno osobom mającym miejsce pracy poza koszarami, jak i żołnierzom zawodowym. Istotnym założeniem tej formacji jest egalitaryzm – nieważne, czy pracujesz jako kasjerka, mechanik, śpiewaczka operowa czy menedżer w dużej firmie, jesteś na równi z innymi. Na równi są też osoby, które miały już okazję składać przysięgę wojskową i – przykładowo – przeszły ze służby kontraktowej na “etat” w WOT. Jednak egalitaryzm ten pociąga ze sobą pewną odpowiedzialność, a mianowicie: konieczność posiadania odpowiedniego wyszkolenia. Wiedza teoretyczna będzie weryfikowana jeszcze przed rozpoczęciem “szesnastki”, czyli 16-dniowego szkolenia praktycznego. O swoją sprawność fizyczną również musisz zadbać sam (polecamy w tym zakresie treningi funkcjonalne oraz kalistenikę). Jeśli jednak chodzi o naukę strzelania i obsługi broni, w tym zakresie sprawdzą się kursy strzeleckie Akademii Obrony Saggita.

 

Kurs strzelecki – Akademia Obrony Saggita

Zdajemy sobie sprawę, że większość osób nie miała wcześniej doświadczenia z bronią palną, a przynajmniej nie w charakterze stricte bojowym. Dlatego też cykl szkoleniowy w Akademii Obrony Saggita rozpoczyna się od kontaktu z wieloma rodzajami broni w ramach Basic Shooting Operator. Nauczysz się w bezpieczny i pewny sposób prowadzić ogień w zamierzonym kierunku z pistoletu, karabinków, karabinu wyborowego i strzelby. Kolejny krok to Medium Shooting Operator, gdzie uczysz się poruszać z bronią i nabierzesz dynamiki strzeleckiej. Trzecim etapem jest Advanced Shooting Operator – tutaj już pracujesz w silnie niesprzyjających warunkach, strzelasz w parach oraz radzisz sobie z zacięciem lub usterką broni. Po przejściu tych trzech etapów możesz rozszerzyć swoje kompetencje o nowe umiejętności strzelania z wykorzystaniem instynktu, prowadzenia ognia w nocy lub przy słabym oświetleniu oraz strzelania defensywnego z ochroną osób trzecich.

Podobne Newsy
Podsumowanie 2023 roku w liczbach – Akademia Obrony Saggita
Kwalifikowany pracownik ochrony fizycznej – co warto wiedzieć? Kurs KPOF, praca, zarobki
Imprezy integracyjne dla firm na strzelnicy – Akademia Obrony Saggita
Krav maga w Akademii Obrony Saggita – ruszają nowe nabory!