Szafa pancerna – jak wybrać odpowiednią szafę na broń?

Konieczność posiadania urządzenia do przechowywania broni to jeden z ustawowych wymogów warunkujących posiadanie broni. Obowiązek ten należy spełniać już od pierwszego dnia posiadania broni na własność. Pod pojęciem “urządzenie do przechowywania broni” rozumie się nic innego, jak specjalnie przystosowany sejf lub szafę na broń. Z pozoru tylko wybór odpowiedniej szafy na broń jest prosty – w rzeczywistości trzeba zwrócić uwagę na szereg kryteriów.

Szafa na broń – na co należy zwrócić uwagę?

 

Zdecydowana większość osób, która ubiega się o uzyskanie pozwolenia na broń zawczasu szuka szafy na broń. Nic w tym dziwnego – wybór odpowiedniego sejfu to jedno, drugie to jego zamówienie i zakup. Choć część egzemplarzy dostępna jest “od ręki”, to na wiele trzeba czekać około 2-3 tygodni. Przypadek ten dotyka najczęściej tych wariantów szaf na broń, które cechują się najlepszym stosunkiem ceny do jakości. Skoro o jakości mowa, warto zwrócić uwagę, co mamy zamiar kupić – istnieje pięć podstawowych parametrów, na które powinniśmy patrzeć. Są to: wymiary szafy na broń, klasy bezpieczeństwa, rodzaj zastosowanego zamka, konstrukcja i układ wewnętrzny szafy. 

 

Wymiary szafy na broń

 

Zakupiona przez nas szafa na broń w oczywisty sposób powinna mieścić się w naszym domu lub mieszkaniu. Na kwestię tę zwrócą uwagę przede wszystkim mieszkańcy bloków jednorodzinnych, gdzie metraż jest mniejszy niż w wolnostojącym domu. Jednak to nie szerokość i wysokość powinny być dla nas najważniejsze, a głębokość. Zdarza się, że do broni mamy przymocowaną optykę – celownik holograficzny, kolimator czy lunetę. Wówczas zamiast standardowej głębokości wewnętrznej 250-270 mm powinniśmy wybrać co najmniej 300 mm, zostawiając sobie odrobinę zapasu.

 

Klasy bezpieczeństwa szaf na broń

 

Zgodnie z polskim prawodawstwem, urządzenie do przechowywania broni powinno posiadać minimalną klasę antywłamaniową S1. Przy czym słowo “minimalna” jest tu jak najbardziej w punkt – taka szafa ochroni nas co najwyżej przed wiertarkami bez udaru i szlifierkami kątowymi. Lepiej sprawdzi się szafa na broń S2, która odeprze szersze spektrum siłowego forsowania zamka. Jeżeli jesteśmy osobami wymagającymi, możemy zdecydować się na jeszcze lepsze klasowo sejfy i szafy na broń. Tutaj przewidziane są klasy od 0 (niski poziom zabezpieczeń) do VIII (najwyższy poziom zabezpieczeń).

 

Rodzaj zamka w sejfie na broń

 

Jeszcze kilkanaście lat temu zdecydowana większość szaf i sejfów na broń były otwierane zamkiem szyfrowym (przy użyciu pokrętła) lub mechanicznym (przy użyciu klucza). Obecnie jednak dostępne są nieco bardziej zaawansowane zamki – elektroniczny (wprowadzenie odpowiedniego PIN-u cyfrowego) i biometryczny (identyfikujący odcisk palca). Co więcej – część szaf posiada podwójne zabezpieczenie, np. zamek biometryczny i mechaniczny. Z jednej strony zwiększa to bezpieczeństwo posiadacza broni, z drugiej przekłada się na większy koszt zakupu szafy na broń.

 

Konstrukcja i układ wnętrza szafy na broń

 

Kolejne dwa aspekty, na które będziemy zwracać uwagę przy zakupie szafy na broń to szeroko rozumiana ergonomia. Trudno myśleć nad zakupem niewielkiego sejfu w przypadku, gdy używamy bocka, karabinka sportowego czy karabinu wyborowego. Konieczne więc jest dopasowanie szafy do arsenału który mamy zamiar posiadać, a sama konstrukcja oznaczona jest zwyczajowo jako wymiar X + Y. W tym przypadku X oznacza liczbę broni długiej, a Y – liczbę broni krótkiej, czasami podaje się także dodatkowy wymiar opisujący ilość przegródek. Skoro o przegródkach mowa – warto mieć kilka z nich, aby przechowywać tam dokumenty, takie jak świadectwa broni czy pozwolenie na broń.

 

Szafa na broń S1 – cena

 

Zakładając, że chcemy spełniać warunek minimum, czyli posiadać szafę na broń S1 z zamkiem kluczowym, wystarczy nam budżet około 1200-1500 złotych. W tej cenie mamy prostą, szarą szafę na broń mieszczącą 5 sztuk broni długiej lub 4 sztuki broni długiej + 2 sztuki broni krótkiej. To jednak może być niewystarczająco dla osób, które startują w wielu konkurencjach, przez co potrzebują układu 6 + 4, 8 + 2 czy innych. Na większe szafy powinniśmy przygotować budżet co najmniej 3000 złotych. Do tego należy doliczyć koszty transportu, wniesienia oraz ewentualnego montażu. Szafy na broń nie muszą być na stałe przymocowane do ściany lub podłogi, jednak muszą posiadać otwory montażowe. Ozdobne szafy na broń z drewnianymi, ręcznie zdobionymi obiciami lub wysoce zabezpieczone egzemplarze to wydatek rzędu dziesiątek, a nawet setek tysięcy złotych.

Podobne Newsy
Prowadzący strzelanie – kto to jest, jak nim zostać? Zadania i obowiązki prowadzącego strzelanie
Imprezy integracyjne dla firm na strzelnicy – Akademia Obrony Saggita
Krav maga w Akademii Obrony Saggita – ruszają nowe nabory!
Komendy w strzelectwie sportowym – co oznaczają, jak należy się zachować?