“Pętla taktyczna” i “szesnastka” – co to jest?

Wojskowa Obrona Terytorialna cieszy się dużą popularnością. Z jednej strony pozwala ona realizować zadania służby Ojczyźnie, a więc spełnia ambicje patriotyzmu. Z drugiej zaś pozostawia pewne pole na elastyczność – możesz być Terytorialsem i pracować na etacie lub prowadzić firmę. Nie zmienia to jednak faktu, że żołnierz WOT jest bardzo dobrze wyszkolony. Etapem sprawdzającym owe wyszkolenie jest pętla taktyczna, czyli swoisty egzamin kompetencji WOT-owca.

WOT – od “chłopców Macierewicza” do “Terytorialsów”

 

Czy sześć lat w organizacji to dużo? Oczywiście – dość powiedzieć, że co trzecia polska firma upada w ciągu 12 miesięcy od założenia. I choć WOT jako taką firmą nie jest, to jej start nie był usłany różami. Już od początku pojawiały się głosy krytyczne do tego pomysłu – jedni pytali, po co nam armia weekendowa, inni bali się, że będą to “bojówki Macierewicza”. Budżet wynoszący nieco ponad miliard złotych również nie wystarczył do pokrycia pełni potrzeb, w wyniku czego zredukowano docelową oczekiwaną liczbę żołnierzy z 53 tysięcy do 31,6 tysiąca. To jednak nie wpłynęło na wysokie morale kandydatów i ich patriotyczną postawę, która – dzięki wysokiej jakości wyszkolenia – pozwoliła im sprawdzić się w trudnych sytuacjach. Od wsparcia poszkodowanych w wyniku nawałnic przez aktywną działalność na rzecz przeciwdziałania COVID-19 aż po ochronę granicy polsko-białoruskiej przed sztucznie wywołanym kryzysem migracyjnym. W obecnym kształcie WOT przeszedł wiele prób, które ukształtowały ich jako “Terytorialsów”, których przydatności nikt nie śmie kwestionować.

 

Czym jest “szesnastka” w Wojskach Obrony Terytorialnej?

 

Początkiem kariery w Wojskach Obrony Terytorialnej jest “szesnastka”, czyli szkolenie podstawowe. Trwa ono 16 dni ciągiem lub przez 8 kolejnych weekendów, stąd właśnie takie określenie slangowe. Podczas tych dni kandydaci na “Terytorialsów” w holistyczny sposób poznają podstawy funkcjonowania w wojsku. Nauka obejmuje takie zagadnienia, jak prawne uwarunkowania istnienia WOT, rodzaje komend i rozkazów, sposób poruszania się w ustalonym szyku czy obsługa broni i granatów. Istotnym elementem jest nabywanie umiejętności praktycznych: rozpoznanie terenowe, znajomość topografii, udzielanie pierwszej pomocy czy budowanie okopów. Nie brakuje ćwiczeń w terenie podczas warunków pozorowanych, takich jak zabezpieczanie perymetru, ewakuacja rannych MEDEVAC i CASEVAC czy walki w terenie skażonym. Jest to bardzo intensywny kurs, podczas którego wymaga się sprawnego podejmowania decyzji, jak również nienagannego działania w wyznaczonych grupach.

 

Pętla taktyczna – egzamin zwieńczający kurs podstawowy

 

Naturalną koleją rzeczy jest zweryfikowanie nowo przyswojonych kompetencji w formie egzaminu. Nie jest to jednak test wiedzy i ocena celnego strzelania na strzelnicy, jak ma to miejsce w przypadku pozwolenia na broń.Tutaj konieczne jest precyzyjne działanie oraz wykorzystanie wszystkich umiejętności, które zostały nabyte w trakcie szesnastu dni. Tym egzaminem weryfikującym praktyczne predyspozycje i odporność na stres jest tzw. “pętla taktyczna”. W dniu przeprowadzania pętli taktycznej już od wczesnych godzin porannych kandydaci są oceniani przez instruktorów-widmo. Towarzyszą oni poszczególnym grupom w trakcie realizacji zadań w terenie, a te są naprawdę wymagające i zróżnicowane. Od umiejętności pokonywania zróżnicowanego terenu (brody wodne, pagórki, tereny leśne) i wykonania okopów przez wejście w kontakt ogniowy aż po ewakuację, działania osłonowe i dywersyjne. A to wszystko bez smartfonów, dostępu do internetu czy GPSu – za to z mapą taktyczną, znajomością lokalnej topografii i marszem na azymut. Kto zlekceważył chociażby jeden dzień “szesnastki” lub nie umie działać w grupie, może mieć spory problem.

 

Jeżeli jesteś w trakcie szkolenia weekendowego i chcesz doskonalić swoje umiejętności strzeleckie, serdecznie zapraszamy na naszą strzelnicę w Poznaniu i Biernacicach koło Wrocławia. Idealnym kursem dla Ciebie będzie Basic Shooting Operator, podczas którego nauczysz się prowadzenia ognia z rozmaitych rodzajów broni. Pistolety, karabiny wyborowe, karabinki i strzelby nie będą mieć przed Tobą tajemnic!

Podobne Newsy
Podsumowanie 2023 roku w liczbach – Akademia Obrony Saggita
Kwalifikowany pracownik ochrony fizycznej – co warto wiedzieć? Kurs KPOF, praca, zarobki
Imprezy integracyjne dla firm na strzelnicy – Akademia Obrony Saggita
Komendy w strzelectwie sportowym – co oznaczają, jak należy się zachować?