Karabin samoczynny, samopowtarzalny, samoczynno-samopowtarzalny, powtarzalny i jednostrzałowy – czym się różnią?

Broń broni nierówna – zupełnie inaczej korzysta się z pistoletów, inaczej z karabinów wyborowych, a jeszcze inaczej ze strzelby czy z karabinu maszynowego. To sprawia, że klasyfikacja broni jest rozbudowana i można ją dzielić ze względu na rozmaite kryteria. Podstawowa typologia wyróżnia karabiny samoczynne, samopowtarzalne i jednostrzałowe. Pojęcia te – dość często mylone – są niezwykle istotne w procedurze uzyskiwania patentu strzeleckiego i pozwolenia na broń.

Broń samoczynna – co to jest?

 

Karabiny samoczynne doskonale znamy z filmów i gier, choć na co dzień nie używa się ich dość często. To broń automatyczna, która umożliwia prowadzenie wyłącznie ognia ciągłego, bez oddawania pojedynczych strzałów. Z takiej broni strzały oddawane są do momentu zwolnienia języka spustowego lub wyczerpania amunicji. Najprostszym przykładem tego typu broni jest niemal większość karabinów maszynowe, np. RPD, M60, FN Minimi. Zastosowanie broni samoczynnej jest dość wąskie i ogranicza się do prowadzenia ognia zaporowego. Znacznie szersze zastosowanie broni samoczynnej znajdziemy w pojazdach wojskowych – w czołgach stanowią broń dodatkową (obok działa), a w lekkich pojazdach opancerzonych broń główną.

 

Broń samopowtarzalna – co to jest?

 

Z bronią samopowtarzalną zetknął się każdy, kto choć raz spotkał policjanta, konwojenta czy członka klubu Akademii Obrony Saggita z pozwoleniem na broń.To broń automatyczna, która umożliwia oddawanie pojedynczych strzałów bez ręcznego przeładowywania po każdym strzale. W tym przypadku nie ma możliwości prowadzenia ognia ciągłego, choć zręczny strzelec jest w stanie szybko i celnie oddawać strzały z wysoką szybkostrzelnością. Najprostsze przykłady broni samoczynnej to wszelkiego rodzaju pistolety – Glock 17, H&K USP, Walther P99 czy CZ P-07 Kadet. Jednak nie tylko ten podtyp broni zaliczymy do egzemplarzy samopowtarzalnych. W czasach II Wojny Światowej dużą popularnością cieszyły się karabiny samopowtarzalne, takie jak M1 Garand, Gewehr 43, a z współcześnie używanej broni – karabinek SWD.

 

Broń samoczynno-samopowtarzalna – co to jest?

 

Broń samoczynno-samopowtarzalna to połączenie broni strzelającej ogniem ciągłym i ogniem pojedynczym bez przeładowania. Jest to najpopularniejszy typ współcześnie produkowanej broni i znajduje się na wyposażeniu praktycznie każdej formacji zbrojnej na świecie. Zmiana trybu ciągłego na pojedynczy dokonywana jest najczęściej poprzez selektor ognia, jednak są takie modele broni, gdzie o trybie ognia decyduje głębokość wciśnięcia spustu (np. Steyr AUG). Do broni samoczynno-samopowtarzalnej kwalifikuje się niemal wszystkie pistolety automatyczne (Beretta 93R, CZ 75 Auto), pistolety maszynowe (MP5, PM-63 Rak), karabiny automatyczne (MSBS Grot, M4 Carbine) i niektóre karabiny maszynowe (MG 34, RPK). Strzelby niepracujące w trybie pump-action również w większości kwalifikują się do broni samoczynno-samopowtarzalnej (Benelli M4, AKSA S4).

 

Broń powtarzalna – co to jest

 

Broń powtarzalna to taki rodzaj broni, która jest wyposażona w magazynek, ale po każdym strzale konieczne jest jej przeładowanie. To broń nieautomatyczna, dlatego od strzelca wymaga się więcej pracy, niż w przypadku obsługi broni samoczynnej, samopowtarzalnej i samoczynno-samopowtarzalnej. Nie oznacza to jednak, że jest to uzbrojenie niepraktyczne – wręcz przeciwnie, większość modeli charakteryzuje się znaczną siłą ognia. Do broni powtarzalnej zaliczają się praktycznie wszystkie karabiny snajperskie – Barrett 98b, CheyTac M200 Intervention, WKW Wilk oraz większość karabinów wyborowych – Remington 700, Sako TRG-21, M24 SWS. Do tej grupy kwalifikują się również rewolwery – S&W Model 500, Colt Python, Taurus 357h. 

 

Broń jednostrzałowa – co to jest?

 

Specyficznym i współcześnie bardzo rzadko spotykanym rodzajem uzbrojenia jest broń jednostrzałowa. Jak nazwa wskazuje, jest to broń, w której każdy nabój musi być ręcznie wprowadzony do komory nabojowej. Ten typ broni nie posiada magazynka, toteż jest zdecydowanie najmniej poręczny. Ze względu na swoją konstrukcję, broń jednostrzałowa jest współcześnie wykorzystywana w zawodach sportowych (Remington XP-100) i w myślistwie (Bergada BA13), ewentualnie zdobi ściany muzeów uzbrojenia (pistolety skałkowe, muszkiety). Prawdopodobnie najbardziej znanym modelem broni jednostrzałowej na świecie jest Winchester Model 1885 Single Shot, a w Polsce – granatnik Pallad-D.

Podobne Newsy
Podsumowanie 2023 roku w liczbach – Akademia Obrony Saggita
Prowadzący strzelanie – kto to jest, jak nim zostać? Zadania i obowiązki prowadzącego strzelanie
Kwalifikowany pracownik ochrony fizycznej – co warto wiedzieć? Kurs KPOF, praca, zarobki
Imprezy integracyjne dla firm na strzelnicy – Akademia Obrony Saggita