Co zrobić w przypadku kradzieży lub zgubienia broni?

Każdemu z nas od czasu do czasu zdarza się coś zgubić. Jedne zguby – w postaci monety czy gumki do włosów – nie będą wiązać się z większymi konsekwencjami. Inne – jak zgubiony klucz do domu czy do samochodu – może przyprawić nas o ból głowy. Ustawodawca mając na względzie ludzką naturę, przewidział sytuację, w której posiadacz gubi broń. Jak postępować w sytuacji, gdy stwierdzimy kradzież broni lub jej zgubienie? Czym różni się porzucenie od utraty broni i co za to grozi?

 

Posiadanie broni – prawa, ale i obowiązki

 

Zdecydowana większość osób przystępuje do klubu strzeleckiego z nadzieją, że i one w pewnym momencie będą posiadaczami broni palnej. To bez wątpienia przywilej, który wiąże się ze żmudną drogą, na której konieczne jest wykazanie się pewnymi zasobami wiedzy oraz umiejętnościami praktycznymi. Jednakże wraz z prawami, przywilej ten pociąga zbiór restrykcyjnych obowiązków wskazanych wprost w ustawodawstwie. Najwięcej takich obowiązków znajdziemy w Ustawie o broni i amunicji, choć odwołania znajdują się także m.in. w kodeksie karnym czy rozporządzeniach ministrów właściwych. Obowiązki dotyczące posiadania broni tyczą się praktycznie wszystkich aspektów życia tegoż posiadacza. Od sposobu pozyskania broni przez jej transport, użytkowanie, nabywanie do niej amunicji, zbywanie broni aż po jej deponowanie – te wszystkie aspekty są regulowane. Pośród praw i obowiązków należy zwrócić uwagę, że ustawodawca przewidział sytuację utraty broni palnej. W tym przypadku nie mówimy o prawach, a jedynie o obowiązkach i daleko idących konsekwencjach. Brak władztwa nad bronią upoważnionej do tego osoby możemy bez kozery nazwać śmiertelnym niebezpieczeństwem. Stąd też podstawowym obowiązkiem posiadacza broni stwierdzającego jej zgubienie lub kradzież jest niezwłoczne powiadomienie policji. Należy to zrobić nie później niż w ciągu 24 godzin od chwili stwierdzenia utraty broni.

 

Pojęcia utraty broni palnej i porzucenia broni palnej

 

Przygotowując się do egzaminu na patent strzelecki, konieczna jest znajomość zagadnień prawnych związanych z posiadaniem broni. Jednak nie tylko samo posiadanie broni będzie aspektem weryfikowanym na egzaminie teoretycznym. Może zostać również sprawdzona znajomość pojęć utraty broni palnej i jej porzucenia. W teorii może wydawać się, że jest to dokładnie to samo – czyli sytuacja, w której właściciel traci władztwo nad bronią nie poprzez legalne jej zbycie lub zezłomowanie. Różnica jednak polega na okolicznościach utraty tejże władzy, a dokładniej – na zamiarze właściciela. Jeżeli zrobił to celowo i / lub świadomie, wówczas mówimy o porzuceniu, czyli działaniu w zamiarze bezpośrednim. Taka sytuacja zdefiniowana jest w ustawie o broni i amunicji i sklasyfikowana jest jako przestępstwo zagrożone karą ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. Jeżeli mówimy o czynie niezamierzonym – czyli między innymi właśnie o kradzieży – wówczas dochodzi do klasyfikacji sytuacji jako “nieumyślna utrata broni palnej”. Choć tutaj mamy do czynienia z kodeksem karnym, czyli katalogiem penalizującym przestępstwa, to kara jest wyraźnie łagodniejsza. Sąd może bowiem nałożyć grzywnę, karę ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do roku. Więcej na ten temat dowiecie się w trakcie specjalnego kursu przygotowującego na egzamin do uzyskania patentu strzeleckiego.

 

Kradzież broni – przypadek rozpatrywany indywidualnie

 

Każdy przypadek przestępstwa powinien być rozpatrywany indywidualnie, uwzględniając szereg zmiennych. Zupełnie inaczej będzie traktowana osoba, która świadomie, w sposób lekkomyślny zostawiła broń “na widoku”, a inaczej osoba, która postępowała lege artis. Wielu kursantów zadaje nam pytanie: co się dzieje, gdy włamano się do domu, rozpruto sejf i mimo zabezpieczeń skradziono broń? Otóż nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi – nie ma gwarancji, że obędzie się bez poważniejszych konsekwencji. Z jednej strony Wy jako posiadacze broni dochowaliście obowiązku ustawowego, czyli przechowywaliście broń w sejfie odpowiedniej klasy, zamknięty, bez dostępu do broni ze strony osób postronnych. Z drugiej zaś jednak doszło do utraty broni palnej, bowiem nie jesteście w stanie zlokalizować jej, ani tym bardziej nią rozporządzać. Spodziewajcie się obszernego postępowania wyjaśniającego z licznymi ekspertyzami. Konieczne będzie wykluczenie upozorowania włamania i potwierdzenie, że Wasze postępowanie nie budzi wątpliwości. Jeśli nawet sąd odstąpi od wymierzenia kary lub umorzy postępowanie, to całą sytuacją z pewnością będzie się interesować Wydział Postępowań Administracyjnych Policji. Może on dążyć do cofnięcia wydanego pozwolenia na broń, co wiąże się z koniecznością obrony swojego stanowiska.

Podobne Newsy
Podsumowanie 2023 roku w liczbach – Akademia Obrony Saggita
Prowadzący strzelanie – kto to jest, jak nim zostać? Zadania i obowiązki prowadzącego strzelanie
Kwalifikowany pracownik ochrony fizycznej – co warto wiedzieć? Kurs KPOF, praca, zarobki
Imprezy integracyjne dla firm na strzelnicy – Akademia Obrony Saggita